Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 340,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Brzoza

Brzoza

Brzoza - Betula

Brzozy wracają do łask, szczególnie za sprawą selekcjonowanych, ozdobnych odmian, które wyróżniają się nie tylko barwą liści jak np. Brzoza omszona Aurea czy Brzoza brodawkowata Purpurea, lecz także pokrojem. Najpopularniejszą w ostatnich latach jest brzoza szczepiona Youngii o przewisających pędach. Wartą uwagi jest również Brzoza pożyteczna Doorenbos o wyjątkowo jasnej korze.

Jak uprawiać brzozę?

Uprawa brzozy jest stosunkowo łatwa, ponieważ ma małe wymagania. Jest gatunkiem światłolubnym, dlatego najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach i dobrze rośnie na każdej przepuszczalnej glebie. Cięcie brzozy nie jest wymagane, wyjątkiem stanowić może odmiana Youngii, której korona dzięki cięciu staje się gęstsza i bardziej efektowna. Ważne jest, by cięcie przeprowadzić w takim terminie, aby nie narazić jej na nadmierną utratę soków, czyli na przełomie stycznia i lutego, lub między czerwcem a wrześniem.

Brzoza w ogrodzie ma wiele zastosowań.

Idealnie sprawdza się jako drzewo alejowe czy szpalerowe. Można ją sadzić również w grupach, jak i jako soliter, aby uwydatnić jej walory. Szczególnie odmiana Youngii się do tego nadaje. W sprzedaży oferowane są sadzonki tej brzozy szczepione na różnych wysokościach, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu.Ciekawostką jest to, że pozyskiwany z drzew sok nadaje się do picia i jest wykorzystywany w kosmetyce do produkcji tzw. wody brzozowej. Brzoza uznawana jest za roślinę leczniczą. Betulina zawarta w korze ma właściwości nawet przeciwnowotworowe.

Aktywne filtry