Jagoda Goji - Kolcowuj
Jagoda Goji (Lycium barbarum)
czyli kolcowój szkarłatny, należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Krzewy jagody goji dorastają do ok. 180-300cm wysokości, a ich gałęzie są pokryte małymi ok. 2cm kolcami. Jagody goji pochodzą z Azji. Dawniej występował głównie w północnowschodnich Chinach, gdzie używano go w tradycyjnej medycynie ludowej jako "owoc długowieczności".
Właściwości jagody goji
Owoce jagody goji oczyszczają krew z toksyn, poprawiają wzrok, obniżają cukier we krwi, wzmacniają mięśnie, kości i wątrobę. Spożywanie jagód goji wspiera funkcjonowanie żołądka. Te zdrowe owoce poprawiają odporność, pamięć i zwiększają libido. Dojrzałe owoce goji smakują podobnie jak żurawina: są dość cierpkie.
Jagody goji zawierają dużo witamin i przeciwutleniaczy, które pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji. Już około 30 g to ogromna ilość substancji przeciwutleniających, w tym aż 50 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę A (pod postacią beta-karotenu) i 21 proc. dziennego zapotrzebowania na ryboflawinę (witamina B-12) oraz tylko 23 kcal. Owoce goji zawierają: miedź, selen, żelazo oraz witaminę C.
W jagodach goji znajduje się błonnik, który może zapewnić większe uczucie sytości, a po ich zjedzeniu poziom cukru nie wzrasta gwałtownie. Jagody goji mogą być stosowane jako przegryzka między posiłkami lub po treningu.
Suszone jagody goji można jadać jak rodzynki, jako dodatek do musli, jogurtów, szejków czy nawet z kaszą lub ryżem. Można dodać suszone owoce goji do mieszanki herbacianej. Smakują wyśmienicie w połączeniu z gotowanym lub pieczonym mięsem wieprzowym lub drobiem. Świeże jagody używamy do produkcji kompotów, dżemów, soków oraz spożywany na surowo.
-
Jagoda Goji - Kolcowój pospolity
14,00 złKolcowój dostarcza owoców o wyjątkowych właściwościach. Jagody goji są bogate w minerały, zawierają wyjątkowo dużo witaminy C.
-
Jagoda Goji - Kolcowuj szkarłatny NEW BIG
19,00 złJagoda goji to gęsty krzew o drobnych listkach nadający się na wysokie i niskie żywopłoty z którego można uzyskać bardzo zdrowe owoce.
Uprawa i nawożenie kolcowoju pospolitego
Jagodę goji powinno się posadzić w stanowisku słonecznym. Urośnie w większości zwykłych gleb w ogrodzie, ale nie lubi podłoża gliniastego, podmokłego i ciężkiego. Na uprawę kolcowoju najlepiej jest wybrać stanowisko o pH = 8,2-8,6. Są to krzewy samopylne, ale dla lepszego owocowania warto wybrać dwie różne odmiany. Odległość między sadzonkami przy sadzeniu powinna wynosić ok. 2m. Nawożenie jagody goji można ograniczyć do nawożenia organicznego. Może być to np. kompost, biohumus lub obornik.
Zabezpieczenie na zimę
Jagoda goji jest wytrzymała na mróz(-26), choroby i zanieczyszczenia powietrza. Może rosnąć praktycznie na terenie całego kraju bez okrywania. Wyjątkiem są także młode krzewy, które zaleca się odpowiednio zabezpieczyć na pierwszą zimę. Usypuje się wtedy kopczyk z ziemi o wysokości ok. 30cm nad korzeniami. Pędy owija się włókniną, na uprzednio przywiązanej roślinie do podpory. Wiosną należy rozgarnąć kopczyk i zdjąć włókninę. Dojrzewające czerwone owoce goji lubią zjadać ptaki, poleca się więc wtedy zakładać siatki. Starsze krzewy dobrze znoszą także susze.
Odmiany
Oryginalne odmiany są bardziej wartościowe od dzikich. Big Berry ma duże owoce, New Big ma słodkie owoce ale bardzo dużą zawartością cukrów wyróżnia się Sweet Berry.
Cięcie jagody goji
To jest najważniejszy element uprawy jagody goji, ponieważ nie przycinana przestanie owocować, lub będzie owocować słabo. Dlatego jagody goji potrzebują co rocznego cięcia. Jagoda goji owocuje na pędach jednorocznych. Od momentu przycięcia za rok będą już owoce, na nowo wykształconych odrostach. Na starszych pędach owocuje słabiej, dlatego warto je stopniowo wycinać, tuż przy ziemi.
Pierwsze przycięcie na młodych sadzonkach wykonuje się zawsze wiosną, nawet od razu po zasadzeniu. Wysadzając sadzonkę jesienią poczekajmy z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny. Sadzonkę pobudza się wtedy do wytworzenia większej ilości gałęzi. Wystarczy skrócić pędy o 1/3 długości. Takie cięcie wykonuje się przez ok. 2-3 lata od posadzenia.
Starsze jagody goji należy przycinać po zbiorach. Krzew musi być dobrze oświetlony. Większość długich pędów po zakończonym owocowaniu należy wyciąć tuż przy ziemi, a część z nich trzeba skrócić. Najstarsze, zgrubiałe pędy należy wyciąć tuż przy samej ziemi, one zagęszczają jedynie niepotrzebnie krzew. Usuwamy też gałązki krzyżujące się i te mocno pokładające się na sobie.
Jagoda goji rośnie bardzo szybko i wytwarza pokładające się pędy. Dlatego jagodę goji uprawia się przy podporach. W "domowych" warunkach nowe sadzonki jagody otrzymujemy przez podział starszej rośliny.
Kwitnienie i zbiory jagód goji
Jagoda goji kwitnie fioletowymi, miododajnymi kwiatami o dzwonkowym kształcie, od czerwca do jesieni. Owoce dojrzałość zbiorczą osiągają w październiku. Niedojrzałymi owocami można się zatruć.Dojrzałe owoce to takie, które odrywają się bez najmniejszych problemów. Warto zbierać owoce które same opadły, lub potrząsać krzewem, aby opadły te najbardziej dojrzałe (czyli te nadające się do spożycia). Pierwszych owoców można spodziewać się po ok. 2-3 latach, wtedy wysokość plonu wyniesie ok. 1kg owoców z krzewu. Na większe zbiory możemy liczyć po 4-5 latach.