Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 7,00 zł - 9,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Pstrolistka / Houtunia

Pstrolistka / Houtunia

Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata) Tułacz pstry

Pstrolistka to roślina ozdobna o pędach długości do 60 cm, które mogą się pokładać i ukorzeniać - dlatego roślina osiąga ok 40-50 cm wysokości. Liście mają sercowaty kształt, są ciemnozielone lub niebieskawozielone a u odmian uprawnych pstre. Pstrolistka sercowata kwitnie od kwietnia do sierpnia. Kwiaty drobne, zebrane w gęste kłosy do 2,5 cm długości. Pstrolistkę wykorzystuje się przede wszystkim jako roślinę okrywową (zadarniającą) w cienistych, wilgotnych miejscach (często wokół oczka wodnego).

Pstrolistka jest rośliną jadalną. W kuchni azjatyckiej jada się jej młode liście oraz pędy. Można je jeść na surowo lub po obgotowaniu. W Korei z jej liści i kwiatów przygotowuje się herbatę.

Liście, pędy oraz kłącza wykorzystuje się w medycynie - mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi i wykazują działanie moczopędne. Pstrolistka znajduje też zastosowanie w kosmetyce – redukuje zmarszczki oraz rozjaśnia przebarwienia i piegi.

Aktywne filtry

Pstrolistki podzielono na typ: chiński – o zapachu kolendry i japoński – o zapachu pomarańczy.

Polecane odmiany

  • Pstrolistka sercowata Chameleon – popularna i niezwykle urokliwa odmiana o pstrokatych liściach (zielonych z czerwonymi, różowymi i żółtymi plamami). Jesienią kolory są bardziej intensywne. Odmiana dorasta do 50 cm wysokości. Roślina kwitnie w czerwcu; kwiaty biało-zielone.
  • Pstrolistka sercowata Pied Piper - roślina osiąga wysokość do 15-20 cm. Sercowate liście są wielobarwne (zielono-czerwono-pomarańczowe), wybarwienie z wiekiem staje się coraz bardziej intensywne. Od czerwca do sierpnia kwitnie białym kwiatem.

Uprawa i pielęgnacja

Tułacz lubi stanowiska słoneczne, a najbardziej lekko zacienione (zniesie również duży cień, ale kolorowe odmiany będą słabo wybarwione). Ziemia powinna być w miarę żyzna, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie, ale najważniejsze jest to, żeby była stale wilgotna.

Pstrolistka jest wystarczająco odporna na mróz, ale zdarza się, że młode pędy uszkadzane są przez wiosenne przymrozki (zwykle dobrze się regeneruje). Nieco mniej odporna jest odmiana Chameleon, przemarznięte pędy należy mocno przyciąć by pobudzić roślinę do lepszego krzewienia.

Na podłożu które lubi przesychać, pstrolistkę należy regularnie podlewać. Ściółkowanie podłoża pomoże w utrzymaniu wilgoci. Roślina dobrze reaguje na nawożenie, jesienią warto dostarczyć nawóz o zwiększonej zawartości potasu i fosforu.

Roślina jest mocno ekspansywna, zarówno kłącza jak i część nadziemna rośliny.