Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 18,00 zł - 23,00 zł

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Głogownik

Głogownik

Głogownik — Photinia — idealna roślina na żywopłot

Głogownik to rodzaj roślin, który należy do rodziny różowatych. Obejmuje swoim zasięgiem od 40 do nawet 60 gatunków. Jego naturalny zasięg to Azja południowo-wschodnia i Himalaje. W Chinach jednak jest on najbardziej zróżnicowany, a niektóre z gatunków stały się endemitami. Jeden z gatunków, a mianowicie Photinia arbutifolia, występuje również w Ameryce północnej i Meksyku. Ich naturalnym środowiskiem są lasy i stoki górskie. W naszym kraju najbardziej rozpowszechniony i uprawiany jako roślina ozdobna jest głogownik frasera, który jest hybrydą, stworzoną z połączenia dwóch gatunków: Photinia glabra i Photinia serratifolia.

Aktywne filtry

Jak wygląda Głogownik Frasera?

Głogownik Frasera to piękny, zimozielony krzew, dorastający do 5 m wysokości i to właśnie ze względu na swoją zimozieloność jest tak popularny i poszukiwany. Rośnie szybko, posiada krzaczasty, wzniesiony pokrój, jest równie szeroki, jak i wysoki. Istnieje kilka odmian tego gatunku m.in.:
  • Photinia fraseri  CAMILVY — odmiana o liściach z lekko pofalowanymi brzegami i mocno czerwonej barwie. Ich barwa jest mocniejsza niż u odmiany RED ROBIN.
  • Photinia fraseri CURLY FANTASY — ta odmiana ma silnie pofalowane liście o ząbkowanych brzegach. Ich młode liście.
  • Photinia fraseri LITTLE RED ROBIN — podobny do odmiany RED ROBIN, ale dużo niższy, karłowy, osiągający docelowo około 90 cm średnicy.
  • Photinia fraseri PINK MARBLE — to nowsza odmiana o różowym zabarwieniu młodych przyrostów i kremowo-białym, pstrokatym brzegiem liści.
  • Photinia fraseri RED ROBIN — prawdopodobnie najczęściej sadzona ze wszystkich.
  • Photinia fraseri ROBUSTA COMPACTA — karłowa odmiana, często spotykana w formie szczepionej na pniu.
  • Photinia fraseri SUPER HEDGER — nowa hybryda o silnym wzroście, dorastająca do 3 m wysokości.
W naszym kraju, ze względu na panujące warunki zimowe, najbardziej rozpowszechnione są dwie odmiany, a mianowicie RED ROBIN i LITTLE RED ROBIN.
To, że głogownik jest zimozielony to jednak niejedyna jego zaleta. Największą ozdobą krzewu, są jego młode przyrosty, które mają barwę ognistej czerwieni. Liście są skórzaste, eliptyczne, ostro zakończone i błyszczące. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jego białe, zebrane w baldachogrona kwiaty, pięknie kontrastują na tle jego czerwonych liści. Po przekwitnięciu pojawiają się czerwone owoce w postaci małych jabłuszek, które są pożywieniem dla ptaków zimą. Jest to jednak dość rzadki widok, ponieważ przeważnie sadzony jest w formie strzyżonych żywopłotów. Głogownik ten jest mocno rozpowszechniony w Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo często tworzy się geometryczne formy roślinne.

Jakie wymagania ma Głogownik frasera?

Wymaga on żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Co ważne, jest tolerancyjny co do pH podłoża, jednak powinniśmy unikać sadzenia go w glebach o mocno zasadowym odczynie. Nie toleruje zastoisk wodnych, dlatego przed sadzeniem powinniśmy dobrze przyjrzeć się miejscu, w którym ma rosnąć. Preferuje słoneczne stanowiska, choć dość dobrze radzi sobie również na lekko zacienionym stanowisku. Słońce jednak ma wpływ na ładne wybarwienie liści. Im większy cień, tym liście szybciej zmienią barwę na zieloną.

Jak pielęgnować głogownik?

Z tego względu, że młode głogownik za młodu jest dość wrażliwy, zaleca się w chłodniejszych rejonach kraju okrycie młodych sadzonek. Im starsza roślina, tym jej odporność na niskie temperatury jest coraz większa. Dobrym rozwiązaniem, będzie również miejsce osłonięte od mroźnych zimowych wiatrów. Do nawożenia tej rośliny używamy nawozów długo działających, które rozsypujemy wokół rośliny wiosną. Aby ograniczyć szczególnie latem nadmierną utratę wody, możemy zastosować ściółkowanie, które będzie dodatkowym źródłem składników pokarmowych. Unikajmy jednak ściółkowania do samej nasady krzewu. Lepiej rozgarnąć w tym miejscu ściółkę, aby zapobiec gniciu rośliny.
Przy zbyt dużej wilgotności, głogownik może być atakowany przez choroby grzybowe, objawiające się zazwyczaj występowaniem okrągłych, czerwonych plamek na liściach z żółtawym obrzeżeniem. W takim wypadku powinniśmy usunąć porażone liście a w razie potrzeby zastosować odpowiednie fungicydy. Możliwe jest również wystąpienie mączniaka prawdziwego, który pokrywa liście białym nalotem. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie dostarczenie większej ilości światła lub jeśli to niemożliwe, zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin.
Warto od samego początku mieć na uwadze dobranie odpowiedniego stanowiska, które zminimalizuje możliwość występowania chorób. Dostarczmy mu odpowiednie nasłonecznienie i ciepłe stanowisko z dobrą cyrkulacją powietrza.

Sadzenie i przycinanie głogownika

Głogownik jest wręcz idealną rośliną do tworzenia żywopłotów, zapewniających prywatność i osłonę przed wiatrem i hałasem. Aby stworzyć ładną, gęstą ścianę, powinny być sadzone minimum co 60 cm do 1 m jeden od drugiego i powinniśmy ciąć go dość mocno od samego początku, aby mógł się odpowiednio zagęścić. Roślina wytwarza wiosną pąki kwiatowe, dlatego tnąc roślinę przed kwietniem, pozbawiamy jej możliwości zakwitnięcia i wydania owoców. Wszystko zależy od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. Jeśli zależy nam na stworzeniu geometrycznej formy żywopłotu, tniemy go trzy razy w roku, począwszy od wczesnej wiosny. Pozostawiając roślinę do zakwitnięcia, nie uzyskamy kanciastej formy, lecz bardziej naturalną, również spełniającą swoją funkcję, ale dodatkowo ozdobioną białymi kwiatami.

Zastosowanie głogownika

Głogownik frasera sprawdzi się w każdym ogrodzie. Znajdzie miejsce zarówno w tych o charakterze wiejskim i naturalistycznym, jak i w tym o nowoczesnym charakterze. Będzie efektowną ozdobą ogrodu szczególnie zimą. Możemy polecić go do tworzenia kompozycji kolorystycznych i pokrojowych. Jest tak ciekawy, że może być sadzony jako soliter, otoczony samym trawnikiem.

Tak jak już wspomnieliśmy, idealnie sprawdzi się w formie żywopłotu, mocno strzyżonego lub pozostawionego w bardziej naturalnej formie. Żywopłot taki można zastosować w miejscu wyeksponowanym, np. na granicy działki, lub we frontowej części ogrodu, ale także np. do oddzielenia jednej części ogrodu od drugiej. Będzie dobrym wyborem w miejscach wypoczynku np. przy tarasach.