Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Tamaryszek

Tamaryszek

Tamaryszek — Tamarix — żelazny krzew — odporny i piękny

Te piękne i bardzo odporne krzewy pochodzą z terenów pustynnych i stepowych południowej Europy oraz północnej Afryki i Azji. Jego egzotyczny wygląd i ażurowa korona nadaje lekkości w kompozycjach ogrodowych. Bardzo ceniony ze względu na piękne kwitnienie i małe wymagania. Wyróżnia się od około 60 do 90 gatunków. Rozpowszechnione zostały jako rośliny ozdobne i wiatrochronne. W niektórych rejonach świata zostały uznane za inwazyjne. Naturalnie rosną na piaszczystych, żwirowych podłożach wzdłuż wybrzeży morskich i na terenach górskich . W Polsce uprawiane jako rośliny ozdobne są 3 gatunki, a mianowicie tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tentandra), tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima) i tamaryszek francuski (Tamarix gallica) .

Aktywne filtry

Jak wyglądają tamaryszki?

Tamaryszki to przeważnie rozłożyste, wielopniowe krzewy o ażurowej koronie i cienkich pędach, które mają tendencję do pokładania się. Kwitną na pędach zeszłorocznych lub jednorocznych i dorastają do 2-3 m wysokości . Posiada jasnozielone lub szarozielone, malutkie listki, które przypominają liście wrzosów. Kwitną wiosną i latem na różowo , a wielkość i kolor kwiatów zmienia się w zależności od gatunku i odmiany.

Jak uprawiać tamaryszki?

Nie ma dużych wymagań, jednak do dobrego wzrostu potrzebuje słonecznego i ciepłego stanowiska . Najlepiej rośnie na lekkich, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych glebach . Krzewy nie są w pełni mrozoodporne , jednak bardzo dobrze się regenerują. Zwykle nie wymagają również cięcia, jednak aby nadać im ładniejszy, bardziej zwarty pokrój można to zrobić. Musimy pamiętać, aby tamaryszki kwitnące wiosną, ciąć po przekwitnięciu, aby zdążył zawiązać pączki na następny rok. Te zaś kwitnące latem jak tamaryszek francuski należy przycinać wczesną wiosną. Tamaryszki tworzą głęboki system korzeniowy, dlatego odporne są na suszę , ale i nie lubi być przez to przesadzany, dlatego przemyśleć należy jego docelowe miejsce w ogrodzie.

Gatunki tamaryszka.

Tamaryszek drobnokwiatowy (Tamarix tentandra) czteropręcikowy , to dość silnie rosnący krzew, dorastający do 2-3 m wysokości. Im lepsze warunki mu zapewnimy, tym większą wysokość osiągnie. Posiada ciemnobrązowe pędy, przewieszające na zewnątrz, tworząc efekt fontanny. Pędy pokryte są jasnozielonymi, sezonowymi liśćmi. Kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja na pędach zeszłorocznych. Niewielkie bladoróżowe kwiaty zebrane są w podłużne, groniaste kwiatostany.

Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima) — nie różni się dużo od poprzednika. Jak sama nazwa wskazuje, jego różowe kwiaty wytwarzają 5 pręcików. Kwitnie wiosną w maju. Tworzy luźne krzewy dorastające do nawet 4 m wysokości. Jego ażurowa korona składa się z bardzo cienkich pędów, dlatego wskazane jest jego systematyczne przycinanie. Pędy pokryte są szarymi lub szaroniebieskimi drobnymi listkami.

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) — dorasta to 3 m wysokości. Jego niewielkie liście ułożone są łuskowato na pędach. Od czerwca do sierpnia pojawiają się od czerwca do sierpnia na pędach jednorocznych. Kwiaty pięciopłatkowe, zebrane są w groniaste kwiatostany o długości 3-5 cm. Tamaryszek francuski przycina się wczesną wiosną, aby zapewnić mu obfite kwitnienie.

Najpiękniejsze odmiany

Oprócz podstawowych gatunków uprawiane są ich liczne odmiany, do których należą:

Tamaryszek pięciopręcikowy RUBRA — dorastający do 3 m wysokości o intensywnie różowych kwiatach, które są ciemniejsze niż u gatunku podstawowego.

Tamaryszek pięciopręcikowy PINK CASCADE — kwitnący od lipca do sierpnia, podobny do odmiany RUBRA, ale obficiej kwitnący.

Tamaryszek pięciopręcikowy SUMMER GLOW — odmiana o srebrzystozielonych liściach i różowych kwiatach, dorastający do 3 m wysokości, kwitnący latem.

Tamaryszek pięciopręcikowy HULSDONK WHITE — odmiana o nietypowych, białych kwiatach i szarozielonych liściach, dorastająca również do 3 m wysokości.

Zastosowanie tamaryszka

Chociaż kwiaty tamaryszka nie są okazałe, to jednak sam pokrój krzewu i niesamowicie obfite kwitnienie, sprawiają. że jest bardzo dekoracyjny i efektowny . Jego zwiewne, poruszające się na wietrze pędy, wspaniale kontrastują na tle trawnika . Może być wykorzystany do nasadzeń soliterowych, jak również w kompozycjach ogrodowych. Bardzo dobrze wyglądają na tle ciemnej zieleni . Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i dzięki temu radzi sobie w warunkach miejskich. Często wykorzystuje się je właśnie na skwerach i w pasach zieleni między ulicami.