Kategorie

Sklep Internetowy

Miskant

Miskant

Miskant Chiński- wyjątkowa trawa ozdobna

Miskanty (Miscanthus Siensis) to rodzaj wieloletnich traw z rodziny wiechlinowatych (Gramineae) pochodzących z Azji Wschodniej. Kłącza, z których rozwija się roślina, umożliwia jej rozmnażanie wegetatywne. W Polsce uprawiana głównie w celach dekoracyjnych, ale za granicą niektóre gatunki miskanta cieszą się coraz większym zainteresowaniem sektora rolnego, przemysłowego i energetycznego ze względu na ich produktywność, wartość energetyczną (energia z biomasy) i zawartość lignocelulozy. Ma niewielkie wymagania względem nawozów, dzięki czemu może być uprawiana „ekologicznie”.

Aktywne filtry

Jakie odmiany wybrać?

Do rodzaju miskantów należy około 20 gatunków, ale najbardziej popularne są odmiany miskanta chińskiego, takie jak Memory , Sioux , Zebrinus , Gracilimus , Morning Light . Miskant będzie oryginalną ozdobą każdego ogrodu, ze względu na piękne, długie liście, a także puszyste kwiatostany, które pojawiają się jesienią i utrzymują bardzo długo (ususzone kwiatostany wykorzystywane są we florystyce do suchych bukietów i innych dekoracji)
Wysokość rośliny, zależna jest od odmiany danej trawy.miskanty miniaturowe takie jak Strictus Dwarf , które dorastają zaledwie do 40 cm, ale i olbrzymie jak Giganteus , który potrafi osiągnąć nawet do 400 cm! W zależności od odmiany miskanty różnią się kolorem liści czy kwiatostanów. Można sadzić je w każdym ogrodzie. Tylko od nas i naszych preferencji zależy, jak docelowo kompozycja będzie się prezentowała. Miskanty sadzimy pojedynczo lub w grupach. Idealnie sprawdzą się do tworzenia kompozycji trawiastych, ale nie tylko. Można sadzić je również w obecności bylin , pięknie prezentują się posadzone z hortensjami . Miskanty lubią podłoże umiarkowanie wilgotne, także idealnie sprawdzą się jako dodatek przy oczkach i zbiornikach wodnych. Mniejsze odmiany miskantów chińskich nadają się również do uprawy w donicach jako element dekoracji tarasów czy balkonów. Te trawy ozdobne są na tyle uniwersalne, że pasują do każdej scenerii od sielankowych ogrodów przydomowych do zieleni miejskiej przy centach handlowych. Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy potencjał tej pięknej trawy. Są to obecnie jedne z najbardziej poszukiwanych traw ozdobnych.

Uprawa miskantów jest trudna?

Nie, ten gatunek trawy jest bardzo mało wymagający i tym samym łatwy w uprawie. Watro, dobrze spulchnić, a także odchwaścić okolicę, w której chcemy posadzić tę trawę ozdobną. Musimy zagwarantować jej odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie, biorąc pod uwagę jej wymiary docelowe. Miskant potrzebuje ciepłego, nasłonecznionego stanowiska i w miarę żyznej, wilgotnej gleby. Źle znosi suszę. Warto go co jakiś czas nawozić, ponieważ miskant intensywnie rośnie. Zaleca się, aby młode sadzonki (do dwóch lat od posadzenia) okryć na zimę. Podstawę rośliny można podsypać torfem lub korą. Po odpowiednim rozrośnięciu są mrozoodporne. Wiosną ususzone liście i kwiatostany miskanta, przycina się 10 cm nad ziemią, by zrobić miejsce nowym pędom. Jeśli chcecie przeczytać więcej o miskantach, odwiedźcie nasz blog .