Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Ostróżka

Ostróżka

Ostróżka

Ostróżka to bez wątpienia jedne z najbardziej znanych bylin ogrodowych. Rośliny o niebieskich kwiatach, które mogą dorastać do wysokości człowieka. Szacuje się, że na całym świecie istnieje około 300 gatunków- głównie bylin. Około połowa z nich pochodzi z Chin, jedna czwarta z Ameryki Północnej, a reszta z Europy i afrykańskich wyżyn. Dziki gatunek ostróżki występuje w Alpach. Grecka nazwa delphinium wywodzi się od kształtu pąków kwiatowych, które podobno przypominają delfina. ostróżki ogrodowe rosną wyprostowane i mogą osiągać ok 120, a nawet 180 centymetrów wysokości w zależności od grupy, do której należą. Typowe są jej świeżo zielone, głęboko nacięte liście. Wysokie, często rozgałęzione wiechy kwiatów pojawiają się od czerwca do września na mocnych, pustych łodygach i w zależności od odmiany mają kwiaty od jasnoniebieskich do ciemnoniebieskich, białych lub fioletowych. W przypadku niektórych odmian kolor zmienia się również z niebieskiego na fioletowy w zależności od padania światła.

Aktywne filtry

Uprawa Ostróżki

W pełni nasłonecznione łóżko ogrodowe z niską roślinnością jest idealne dla Ostróżki, ponieważ lubi gdy kwiaty i łodygi są w pełnym słońcu, a dolne liście schronione w cieniu. Delphiniums uwielbiają również chłodny, wilgotny klimat. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, bogata w próchnicę i składniki pokarmowe, podłoże lekko wilgotne. Jako nawóz dobrze sprawdzi się obornik bydlęcy. Wysokie odmiany powinny być podparte palikiem roślinnym w miejscach narażonych na działanie wiatru, w przeciwnym razie kwitnące pędy będą bardzo łatwo odłamywać.

Ostróżka w ogrodzie

Ze względu na swoje kwitnienie od wczesnego do połowy lata, delphinium są idealnymi towarzyszami dla róż- zwłaszcza, że ​​przeważnie kwitną w odcieniach, których nie ma u róż. Imponujące świece kwiatowe robią wrażenie również w klasycznym ogrodzie wiejskim i na wspaniałej rabatce zielnej. Byliny sadź pojedynczo, parami lub najwyżej w grupach po trzy sztuki, aby nie wyglądały na zbyt masywne. Ostróżki są również popularnymi bylinami ciętymi.