Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Stanowisko

Stanowisko

Platan

Platan

Platan — Platanus — monumentalne i niesamowicie ozdobne drzewo

Platan to rodzaj drzew z rodziny platanowatych. Swoim zasięgiem obejmuje 9 gatunków, które naturalnie występują na obszarach skalistych, wzdłuż dolin rzecznych, nad strumieniami i jeziorami. W Europie w uprawie przeważają dwa gatunki, a mianowicie platan wschodni i zachodni, których mieszańcem jest platan klonolistny — platanus acerifolia, opisany po raz pierwszy w XVIII w. Gatunek ten często spotykany jest również w Polsce, szczególnie w parkach, oraz jako drzewo alejowe. Najstarszy z nich, Platan Olbrzym, rośnie w Chojnowie w woj. Zachodniopomorskim. Osiągnął 35 m wysokości i ponad 10 m obwodu.

Aktywne filtry

Jak wygląda platan?

Platan klonolistny, najbardziej rozpowszechniony w naszym kraju, to duże drzewo, o szerokiej rozłożystej koronie. Przeważnie jego korona jest nisko osadzona, a drzewo często tworzy kilka pni. Bardzo ciekawą i charakterystyczną cechą jest jego szarawa kora, która łuszczy się, pozostawiając jaśniejsze, gładkie, seledynowo żółte ślady. Na gałązkach wytwarza ułożone skrętolegle, duże, 3 lub 5 klapowane liście, podobne do liści klonu, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę. Liście są zielone, błyszczące, lekko ząbkowane, a jesienią przebarwiają się na żółto. Platan kwitnie na przełomie kwietnia i maja, chociaż kwiaty nie są zbyt atrakcyjne. Platan jest jednopienną, rozdzielnopłciową, wiatropylną rośliną. Na jednym drzewie, występują zatem męskie — żółtawe i żeńskie — czerwonawe kwiaty, zebrane w kuliste kwiatostany, zwisające na długich szypułkach. Na ich miejsce, pojawiają się kuliste, małe kolczaste owoce, które pozostają na roślinie jeszcze długo po opadnięciu liści.

Wymagania i uprawa platana klonolistnego

Jest to dość wymagająca roślina, która do intensywnego wzrostu potrzebuje żyznej, piaszczysto gliniastej, wilgotnej gleby. Z tych właśnie powodów Platan najlepiej czuje się nad zbiornikami wodnymi. Nie jest to roślina do końca mrozoodporna, szczególnie w młodym wieku, dlatego młode sadzonki warto dobrze okryć na zimę. Roślina nabiera odporności wraz z wiekiem, dlatego można by przemyśleć zakup starszej 10-15-letniej sadzonki. Zaletą jest to, że platan bardzo dobrze znosi przesadzanie i zapewniając mu odpowiednie warunki, możemy cieszyć się nim bez strachu, że uschnie. Platan klonolistny nie wymaga cięcia, jednak bardzo dobrze je znosi. Można wykonywać cięcie prześwietlające, korekcyjne, odmładzające czy nawet formujące. Zwarzywszy na jego nisko osadzoną koronę, możemy ociosywać pień, aby ją podnieść na odpowiednią wysokość.

Platan klonolistny wytwarza dużą ilość nasion, które mogą posłużyć do jego rozmnażania, jednak częściej stosuje się metodę rozmnażania poprzez sadzonki zdrewniałe, ponieważ siewki nie zawsze przenoszą cechy mateczne rośliny.

Niestety nie jest to roślina wolna od chorób. Platan może być atakowany przez chorobę grzybową, a mianowicie antraknozę platana, inaczej plamistość zgorzelową. Na liściach pojawiają się wtedy ciemne, zasychające, okrągłe plamy.

Gdzie sadzić Platan klonolistny?

Ze względu na jego ogromne rozmiary, wykorzystuje się go w parkach, dużych ogrodach i jako drzewo alejowe. W ogrodach stosowany jest do nasadzeń soliterowych. Musimy pamiętać jednak, aby sadzić je w większej odległości od innych roślin, ponieważ jego rozłożysta korona zagłuszy rosnącą pod nią roślinność, odcinając dużą część promieni słonecznych. Nie tylko jego korona jest zagrożeniem dla innych roślin, ale również gęsto rozgałęzione korzenie, które podbierają im wodę i składniki pokarmowe.

Jego rozłożysta korona nadaje się do tworzenia w ogrodzie miejsc wypoczynkowych. Drewno platana natomiast, jest cennym materiałem do tworzenia mebli i oklein.

Odmiany platana klonolistnego

Dzięki pracy wielu ogrodników wyróżniono kilka ciekawych odmian wewnątrz tego gatunku. Umożliwiają one wykorzystanie ich w ogrodzie na wiele sposobów.

Jedną ciekawszych odmian jest SUTTNERI o zielonych liściach pokrytych kremowo-białymi cętkami. Jego korona osiąga do 25 m wysokości i 15 m szerokości.

Platan klonolistny TREMONIA to kolumnowa odmiana dorastająca do 15 m wysokości, idealna do tworzenia szpalerów.

Platan klonolistny ALPHENS GLOBE karłowa, bardzo popularna odmiana ze względu właśnie na swoje rozmiary o kulistej koronie, dorastająca do maksymalnie 6 m. Dzięki dobrej tolerancji na cięcie można ją ograniczać jeszcze bardziej.