Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 10,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Przetacznik

Przetacznik

Przetacznik

Przetaczniki występują w Europie głównie na skalistych wzgórzach, piargach, suchych użytkach zielonych i otwartych lasach, ale niektóre gatunki roślin wieloletnich można spotkać na wilgotnych łąkach, przestrzeniach zielonych lub na wilgotnych bagnach. W zależności od gatunku, łatwy w pielęgnacji przetacznik kwitnie od wiosny do jesieni i idealnie nadaje się na kwiat cięty. Ze względu na ogromny efekt kolorystyczny, odmiany od białego do różowego i czerwonego do ciemnoniebieskiego są często oferowane jako sezonowe letnie nasadzenia do doniczek i skrzynek. Różne gatunki przetacznika mogą rosnąć od 20 do 200 centymetrów. W zależności od gatunku i odmiany, liście mogą być siedzące lub o krótkich szypułkach i mają kształt wydłużony do zaokrąglonego. Okres kwitnienia wysokich gatunków przypada zwykle od lipca do września, dla niskich między majem a sierpniem.

Aktywne filtry

Uprawa Przetacznika

Niewymagające letnie kwiaty zwykle preferują słoneczne miejsce. Wymagania glebowe mogą się różnić w zależności od rodzaju i odmiany. Wysokie gatunki zwykle preferują świeżą lub wilgotną, bogatą w składniki odżywcze glebę gliniastą. Z drugiej strony niskie gatunki potrzebują przepuszczalnej i suchej gleby, która może być również piaszczysta lub kamienista. W zależności od indywidualnych potrzeb poszczególnych gatunków należy dodać trochę kompostu i wiórów rogowych lub umieścić drenaż ze żwiru lub piasku w dołku do sadzenia. W przypadku wszystkich typów regularnie odcinaj wyblakłe części. Przetacznik jest w pełni mrozoodporny i dlatego nie wymaga ochrony na zimę. Wszystkie gatunki przetaczników są niezwykle wytrzymałe i rzadko są atakowane przez szkodniki. Czasami może wystąpić mączniak prawdziwy lub plamistość liści.

Gdzie posadzić Przetacznik?

Jest doskonała jako dodatek do wiosennej rabaty z Miodunką lub jako towarzysz irysów w ogródku przydomowym. Ogólnie rzecz biorąc, małe odmiany dobrze nadają się jako towarzysze dla krwawnika w ogrodach skalnych i wrzosowych. Można je również wykorzystać do naturalizacji na nasłonecznionych krawędziach drzew. W ogrodzie skalnym lub na skraju klombu w maju kwitną głównie nisko położone gatunki Veronica.