Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 30,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Wierzba

Wierzba

Wierzba Salix

Drzewa krzewy i krzewinki obejmujące około 470 gatunków łatwo tworzących ze sobą mieszańce. Wiele gatunków jest uprawianych, głównie jako rośliny ozdobne, do produkcji biomasy (wierzba energetyczna) i do produkcji wyrobów wikliniarskich. Największe drzewa przekraczają 30 m wysokości, a pędy najniższe są nie większej niż kilka cm (wierzba płożąca). Liście wierzby są pojedyncze, różnego kształtu, często wąskie i długie, całobrzegie lub rozmaicie ząbkowane. Kwiaty bez okwiatu zebrane są w bardzo dekoracyjne bazie (kotki). Rośliny miododajne, cenione przez pszczelarzy za pożytek wczesnowiosenny. Pięknie prezentują się w ogrodach jako solitery lub elementy kompozycji. Formy krzaczaste nadają się na żywopłoty a gatunki płożące na skalniaki. Wiele odmian można też uprawiać w formie piennej. Gatunki o znacznych rozmiarach mogą być wykorzystywane do sadzenia w parkach jako drzewa krajobrazowe. Wierzba często stosowana jest do rekultywacji terenów. Węgiel wypalony z drewna wierzby (z wyjątkiem wierzby kruchej salix fragilis) używany jest jako surowiec do wyrobu prochu strzelniczego i do rysowania.

Aktywne filtry

Gatunki niektórych wierzb uprawianych w ogrodach

Wierzba szara (Salix cinerea) - dość szeroki krzew dorastający do 5 m wysokości na uwagę zasługuje odmiana tricolor o liściach ozdobionych mozaiką zielono-biało-różowych wzorów.

Wierzba smukłoszyjkowa (Salix gracilistyla) - nieduży krzew, o luźnym kulistym pokroju. Polecamy odmianę Mount Aso o czerwono-różowych kotkach i Melanostachys o baziach w czarnym kolorze.

Wierzba sachalińska (Salix udensis) - krew może dorastać do 3 m. Najczęściej spotykaną jest odmiana Sekka. Nazywana też wierzbą smoczą z powodu czerwonawych, wstęgowanych, spłaszczonych i delikatnie skręconych na końcach pędów. Pędy wyglądają jakby były ze sobą sprasowane. Na uwagę zasługuje też odmiana Golden Sunshine o żółtych liściach.

Wierzba iwa (Salix caprea)- drzewa duże krzewy miododajne dorastające od 9 do 20 m. Tutaj polecamy bardzo dekoracyjną odmianę szczepioną: Pendula, o zwisających pędach.

Wierzba całolistna (Salix integra), nazywana wierzbą zwartą lub wierzbą japońską. Krzew dorasta do 3 m wysokości i ma oryginalne biało-różowo-jasnozielone liście. Najczęściej spotykane są odmiany: Hakuro-nishiki o kulistej koronie, której młode liście są różowe, potem biało-zielone (pamiętajmy że formy pienne tej odmiany warto zabezpieczać przed mrozem) i Pendula o zielonych lekko zaróżowionych liściach, ścielący się po ziemi, lub w szczepiony na pniu o zwiewnej, parasolowatej koronie.

Wierzba biała (salix alba) wierzba srebrna, wierzba pospolita - Drzewo szybko rosnące i dość krótkowieczne. Osiągające wysokość do 30 m. O krótkim, często pochyłym pniu, od którego wznoszą się konary. Roczne przyrosty cienkie, smukłe zwykle zwisające.

Wierzba babilońska (Salix babylonica) - drzewo, dorastające do 8m wysokości, które od nasady pnia po najcieńsze końce gałęzi jest finezyjnie poskręcane. W kwietniu pokrywa się pofalowanymi, podłużnymi zielonymi listkami. Bardzo oryginalną jest dorastająca do 5m odmiana: Crispa, o fantazyjnie poskręcanych liściach.

Wierzba mandżurska (Salix matsudana) - różni się od babilońskiej tylko liczbą miodników: ma 2 a babilońska 1. W uprawie znajduje się tylko odmiana Tortuosa której gałązki z czasem przewieszają się tworząc formę płaczącą.

Wierzba purpurowa (Salix purpurea) zwykle wykorzystywana w wikliniarstwie a odmiana Nana dorasta tylko do 2 m i ma ładny kulisty pokrój dzięki któremu pięknie prezentuje się jako okaz soliterowy.

Wierzby płaczące są mieszańcami wyżej wymienionych i innych gatunków wierzb.

Uprawa i pielęgnacja

Wierzby mogą zasiedlać różne środowiska. Większość wierzb preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, wilgotne gleby o pH jak najbardziej zbliżonym do obojętnego. Rośliny są zwykle odporne na mróz, dobrze znoszą cięcie, ale nie lubią suszy i cienia. Nie są szczególnie żarłoczne ale pamiętajmy by nawożenie zakończyć najpóźniej w czerwcu, gdyż późniejsze nawożenie może zmniejszyć mrozoodporność roślin.

Ciekawostki

Kora wierzby łagodzi dolegliwości bólowe, hamuje stany zapalne, działa rozkurczowo i przeciwzakrzepowo, przeciwgrzybicznie i moczopędnie.

Wierzby wykorzystuje się do rekultywacji biologicznej nawet najbardziej zanieczyszczonych terenów typu: wysypiska śmieci oraz hałdy górnicze.