Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 47,00 zł - 280,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Buk

Buk

Buk - Fagus

Rodzaj drzew z rodziny bukowatych, obejmujący ok. 9-10 gatunków, z czego jeden jest gatunkiem rodzimym w Polsce, a mianowicie fagus sylvatica. W naszym kraju również występuje jego północno-wschodnia granica występowania. Coraz częściej poszukiwany, buk pospolity posiada cały wachlarz ciekawych odmian, różniących się barwą, kształtem i wielkością liści. Buk jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin liściastych, a jego monumentalny wygląd przyciąga wzrok, daje cień, zdobi kompozycje ogrodowe. Buk pospolity jednak ma nie tylko znaczenie w sztuce ogrodowej, ale przede wszystkim w leśnictwie i w przemyśle drzewnym, ze względu na właściwości drewna, które jest zwarte i twarde.

Buk pospolity - Fagus sylvatica

Buk pospolity to drzewo liściaste, o sezonowych liściach. Późno wchodzi w stan spoczynku, a jego liście bardzo długo utrzymują się na roślinie, czasem aż do wiosny. Na przestrzeni wielu lat, wyhodowano bardzo dużą liczbę odmian tego gatunku, różniące się między sobą pokrojem, barwą i kształtem liści. Wiele z nich jest niesamowicie ciekawa i dekoracyjna. Od tych kolumnowych, poprzez pokrój rozłożysty, płaczący i przewieszający się, do tych niewielkich, karłowych. Często w sprzedaży możemy spotkać sadzonki buka szczepione na wyższym pniu, co niekiedy sprawia, iż ich najlepsze cechy są mocniej wyeksponowane. Tak wielkie zróżnicowanie, daje nam niesamowite pole do popisu.

Aktywne filtry

Najciekawsze odmiany buka pospolitego

Atropunicea - wysoka odmiana, bo osiągająca nawet 20 m wysokości. Jej liście, kształtem nie odbiegają od gatunku podstawowego, jednak ich blaszka ma ciemną, purpurową barwę, która w dużej mierze zależna jest od nasłonecznienia. Liście położone głębiej, do których nie dociera wystarczająco dużo promieni słonecznych, mają ciemno zieloną barwę. Odmiana ta bardzo dobrze znosi przycinanie, przez co idealnie nadaje się do tworzenia strzyżonych żywopłotów, lub ciekawych form w stylu bonsai.

Asplenifolia - bardzo ciekawa odmiana i dość rzadko spotykana w naszych ogrodach. Dorasta do 20, a nawet 25 m wysokości i podobnej szerokości. Ich największą ozdobą są liście. Ciekawe, w różnym stopniu powcinane, dające wrażenie "puszystości". Jesienią wybarwiają się na odcienie żółci i brązu.

Black Swan - to silnie rosnąca odmiana o bardzo ciekawym, początkowo wąskim pokroju. Z czasem korona drzewa poszerza się i dorasta do kilkunastu metrów wysokości i szerokości Jego pęd przewodni, często jest powyginany, a jego gałęzie i pędy, skierowane są ku glebie. Dodatkowym atutem tej odmiany są jej ciemno bordowe liście.

Dawyck gold - jest to jedna z najbardziej wartościowych odmian kolumnowych buka, dorastająca do 7 m wysokości i 3 m szerokości. Jej największym atutem jak sama nazwa wskazuje, są jej piękne żółte liście. Starsze liście zielenieją w trakcie sezonu wegetacyjnego, jednak buk ma to do siebie, że latem wydaje młody przyrost. Którego intensywnie żółte liście, pięknie kontrastują na tle tych starszych już bardziej zielonych.

Dawyck purple - kolejna kolumnowa odmiana, dorastająca do 15 m wysokości i 3 m szerokości. Jej liście mają ciemną, purpurową barwę, która zmienia się jesienią na kolor jasnobrązowy.

Franken - bardzo ciekawa, niewysoka odmiana dorastająca do 5 m wysokości. charakterystyczne dla tej odmiany jest wybarwienie liści, które mają zieloną barwę z białym upstrzeniem. Na silnie rosnących pędach zielona tkanka niekiedy jest prawie niewidoczna, a w trakcie sezonu wegetacyjnego białe przebarwienia znów zielenieją.

Interrupta purpurea - odmiana dorastająca do 10 m wysokości, o nieregularnej koronie. Jej największą ozdobą są bardzo ciemne liście, które są w różnym stopniu powcinane, czasem podzielone, o często pofalowanych brzegach.

Mercedes - bardzo wolno rosnąca, karłowa odmiana buka, osiągająca docelowo do 4 m wysokości i szerokości. Wytwarza cienkie pędy, na których wyrastają bardzo ciekawe liście o wąskiej blaszce liściowej, przypominającej bardziej liście wierzby. Jesienią przebarwiają się na odcienie żółci i brązu.

Purpurea pendula - wolno rosnące drzewo o zwisającej, parasolowatej koronie, dorastające do 5 m wysokości i podobnej szerokości. Młode liście ciemnoczerwone, ciemniejące w trakcie sezonu wegetacyjnego. Jesienią przybierają czerwono brązowej barwy. Odmiana ta, często szczepiona jest na wyższym pniu, co uwydatnia jej walory dekoracyjne.

Purple fountain - wolno rosnąca odmiana, bardzo popularna w ostatnich latach, ze względu na dość wąski pokrój. Dorasta do 5 m wysokości i 1,5-2 m szerokości. Jej charakterystyczną cechą są przewieszające się ku glebie pędy. Drzewo pięknie i niesamowicie malowniczo wygląda zarówno jako soliter, jak i element kompozycji. Liście tej odmiany mają ciemną, czerwoną barwę.

Purpurea tricolor - odmiana dorastająca do nawet 30 m wysokości i tworząca silnie zaokrągloną koronę. Posiada niezwykle dekoracyjne liście, które wiosną mają purpurową barwę z jaśniejszym brzegiem. Liście w trakcie sezonu zielenieją, a brzegi jaśnieją i różowieją.

Buk pospolity jest dość wymagającą rośliną.

Preferuje żyzne, wilgotne, gliniaste, lub piaszczysto gliniaste gleby, nie toleruje jednak stagnującej wody. Znosi lekkie zacienienie, co w przypadku roślin o żółtym zabarwieniu liści jest wręcz wskazane. Odmiany o ciemnych, borowych liściach natomiast, wymagają dużego nasłonecznienia, które jest warunkiem ładnego i mocnego wybarwienia. Dzięki wytrzymałości na zanieczyszczenie powietrza nadaje się do sadzenia w zieleni miejskiej. Starsze okazy odporne są również na niskie temperatury, młode sadzonki warto jednak okryć na zimę. Najniebezpieczniejsze jednak dla młodych sadzonek są wiosenne przymrozki, które mogą uszkodzić nabrzmiałe pąki. Bardzo ważne jest również podlewanie w czasie upałów i długotrwałych susz.

Buk jest idealną rośliną do formowania.

Buki bardzo dobrze znoszą cięcie, dzięki czemu nadają się do tworzenia formowanych żywopłotów, lub form geometrycznych. Z buka pospolitego wykonuje się także ogrodowe Bonsai, które mamy również w ofercie naszej szkółki.

Zastosowanie buka pospolitego

W zależności od odmiany można je zastosować w wieloraki sposób. Odmiany kolumnowe sprawdzą się nawet w niewielkich ogrodach, tworząc szkielet kompozycji. Mogą być wykorzystywane na szpalery i wysokie żywopłoty.

Drzewa duże, wysokie, nadają się do parków i dużych ogrodów. Można sadzić je wzdłuż alei, skwerów i placów w środku miasta. Odmiana Atropunicea nadaje się również tak jak i grab pospolity do tworzenia strzyżonych żywopłotów.

Wiele odmian szczególnie tych o ciekawym zwisającym pokroju niesamowicie wyglądają sadzone jako solitery. Warto pomyśleć również o kontrastującym dla nich tle.

Karłowe odmiany zaś idealnie sprawdzają się w niewielkich ogrodach, w kompozycjach kolorystycznych i pokrojowych.