Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Stanowisko

Stanowisko

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Floks

Floks

Kolorowy dywan w ogrodzie

Najpopularniejsze gatunki na klasyczne rabaty wieloletnie pochodzą z dolin rzecznych Ameryki Północnej i charakteryzują się niezliczonymi, przeważnie pachnącymi kwiatami oraz symetrycznymi kwiatostanami, co czyni je niezwykle dekoracyjnymi. Oprócz dobrze znanego floksa wieloletniego, istnieje około 60 innych gatunków floksów, z których wiele nadaje się do ogrodu. Ze względu na ogromną popularność floks jest uprawiany jako roślina ogrodowa od XVIII wieku, a liczba dostępnych odmian jest obecnie trzycyfrowa. Czasami jednoroczne, ale głównie wieloletnie rośliny zielne są dostępne w wielu różnych wariantach. W rodzinie floksów reprezentowana jest każda forma wzrostu, od nisko położonych gatunków pełzających, po byliny o wysokości do jednego metra. Wiele gatunków nosi kwiaty w dużych gronach na łodygach nad przeciwległymi, prostymi zielonymi liśćmi. Paleta kolorów floksów nie koncentruje się tylko na odcieniach różu, ale jest poszerzona o kwiaty białe, fioletowe, niebieskie i mieszane kolory. Aromaty floksów wahają się od miodowo-słodkich zapachów i zapachu fiołków do lekko cierpkiego aromatu ziołowego, którym rośliny przyciągają dużą liczbę motyli i pszczół. Nie wszystkie gatunki floksów pachną! Ogólnie intensywność zapachu kwiatów floksów zależy od temperatury. Najsilniejszy zapach pojawia się w najcieplejszej porze dnia, około południa lub wieczorem, w zależności od lokalizacji.

Aktywne filtry

Uprawa floksa

Idealne miejsce dla floksa jest jasne i przewiewne, dzięki czemu liście i kwiaty mogą szybko wyschnąć po deszczu. W zależności od potrzeb dostępne są floksy do półcienia lub pełnego słońca. Im więcej słońca dostaną rośliny, tym bardziej bujne będą kwiaty i zapach. Gleba powinna być bogata w składniki odżywcze i dobrze osuszona dla gatunków rodzimych na terenach zalewowych. Większość z tych okazów dobrze radzi sobie w wilgotnej glebie, ale nie toleruje nadmiernego podlewania, ani wiecznie mokrych liści. Regularne nawożenie kompostem przyczynia się do bujnego kwitnienia i trwałego zdrowia bylin.

Gdzie posadzić Floksy? płomyk szydlasty

Czy to w skalniaku, czy w barwnej obwódce bylin - floks zdobi każdy ogród. Jest jednym z najpiękniejszych kwiatów kwitnących w letnich ogrodach rolniczych. Projektując grządki, należy uważać, aby mimo dużej pokusy nie mieszać zbyt wielu kolorów, zwłaszcza z wysokimi gatunkami, ponieważ kwiaty floksów są bardzo bujne, a nasadzenia szybko wydają się zbyt dominujące, zwłaszcza gdy patrzy się na nie z większej odległości. Ograniczenie do jednego lub dwóch odcieni sprawia natomiast, że kwiecisty dywan wydaje się spokojniejszy i szlachetniejszy. Połącz odmiany o różnych okresach kwitnienia, aby móc cieszyć się pokazem fajerwerków floksowych przez wiele miesięcy. Dostępne odmiany znajdziecie na naszej stronie internetowej.