Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 23,00 zł - 50,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Obiela

Obiela

Obiela — Perłowy krzew obsypany kwiatami.

Biel w ogrodach, przeżywa swój renesans. Coraz częściej, szczególnie w nowoczesnych kompozycjach, przeważa monochromatyzm. Biel jest czysta, elegancka i uniwersalna. Obiela jest rośliną, której obfite kwitnienie zachwyca na przełomie wiosny i lata. Pochodzi ze środkowej i wschodniej Azji, skąd zostały sprowadzone i rozpowszechnione w Ameryce południowej, Europie i Australii. Jest to rodzaj roślin należący do rodziny różowatych, a ich kwiaty przypominają kwiaty jabłoni. Exochorda, bo taka jest jej nazwa łacińska obejmuje do 5 gatunków, z których w Polsce najbardziej rozpowszechniona jest obiela wielkokwiatowa - exochorda racemosa. Dlaczego perłowy krzew? Ponieważ jej pąki kwiatowe przypominają właśnie perły.

Aktywne filtry

Obiela jak rośnie — wygląd i charakterystyka?

Jest to rozłożysty krzew o luźnym pokroju, dorastający w naszych warunkach do 3 m wysokości i podobnej szerokości, oczywiście w zależności od odmiany — ale o tym później. Posiada eliptyczne, czasem wydłużone liście, ułożone skrętolegle na pędzie, opadające na zimę. Jesienią jednak przebarwiają się jeszcze na żółto, co jest dodatkową ozdobą. W czasie kwitnienia jednak prawie ich nie widać. Najważniejsze są kwiaty. Białe, pięciopłatkowe i pachnące, pojawiające się w maju i kwitnące przez ok. trzy tygodnie. Po przekwitnięciu, na roślinie pojawiają się bardzo ciekawe, gwiazdkowate, pięciokomorowe torebki nasienne. W każdej z komór znajduje się po dwa oskrzydlone nasionka.

Gatunki i odmiany obieli

Najbardziej popularne gatunki spotykane w naszych ogrodach to:

  • Obiela wielkokwiatowa, której kwiaty jak fontanna spływają z krzewu obficie oblepiając wszystkie pędy.
  • Obiela piłkowana o bardziej wyprostowanym i zwartym pokroju, dorastająca do nawet 4 metrów wysokości
  • Obiela mieszańcowa, której odmiana The Bride jest jedną z najpiękniejszych na rynku i która jest krzyżówką obieli wielkokwiatowej z korolkową. Osiągająca do 2 m wysokości i szerokości, wytwarza długie pędy, czasem nawet pokładające się a podczas kwitnienia przypominające ślubny welon. Stąd jej nazwa. Jej duże, nawet 4 centymetrowe kwiaty, zebrane są w niewielkie grona.

Uprawa obieli i jej wymagania.

Obiela uprawiana jest jako roślina ozdobna a jej popularność wynika z niewielkich wymagań, dużej odporności na niskie temperatury, obfite kwitnienie i niezwykłą dekoracyjność.

Najbardziej odpowiednim stanowiskiem do jej uprawy będzie stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Wymaga przepuszczalnej, ale umiarkowanie wilgotnej gleby. Na lekkich piaszczystych glebach, może źle znosić okresowe susze. Wczesną wiosną, szczególnie na uboższych glebach, dobrze jest zasilić roślinę nawozami mineralnymi do roślin kwitnących lub obornikiem wymieszanym z kompostem własnej roboty. Obiela jest rośliną w pełni mrozoodporną, dlatego nie wymaga zimowego okrycia. Nie wymaga również cięcia, choć bardzo dobrze je znosi. Cięciem możemy ograniczyć jej rozrastanie się. Zaleca się jednak cięcie prześwietlające co kilka lat, dzięki któremu pobudzimy roślinę do wytwarzania nowych pędów, a co za tym idzie, utrzymamy obfite kwitnienie.