Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 30,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Kalmia

Kalmia

Kalmia (Kalmia)

Kalmia - Rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych, obejmujący 6 gatunków, które pochodzą z Ameryki Północnej. W Polsce uprawia się przeważnie kalmię szerokolistną (Kalmia latifolia), wąskolistną (Kalmia angustifolia) i wielokwiatową(Kalmia polifolia), które są w pełni mrozoodporne. Kalmia uznawana jest za jedną z najefektowniejszych roślin naturalnie występujących w Ameryce Północnej. Wyglądem przypominają różaneczniki (mają podobne do nich liście ciemnozielone, skórzaste, umieszczone na sztywnych pędach). Zimozielony krzew o wolnym tempie wzrostu. Po kilkunastu latach uprawy osiąga zwykle nie więcej niż 1 m wysokości. Jego pędy są stosunkowo cienkie, wzniesione. Liście przypominają wyglądem liście wawrzynu lub różaneczników, są eliptyczne, mają do 10 cm długości i do 4 cm szerokości, są osadzone na krótkich ogonkach. Blaszki liściowe są skórzaste, grube, z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, od spodu jasnozielone i matowe. Kwiaty rozwijają się w czerwcu, są zebrane po 30-40-50 w baldachogronach. Możemy spotkać kalmie o kwiatach barwy: białej, różowej, czerwonej, bordowej oraz dwubarwne. Pąki kwiatowe kalmii mają charakterystyczne, bardzo ciekawe żebrowanie, a budowa samych kwiatów jest tak oryginalna, że każdy kto je zobaczy chętnie się do nich pochyla by pooglądać je z bliska.

Aktywne filtry

Kalmia wąskolistna to niezbyt wysoka, zimozielona krzewinka, która może dorastać do około 60-100 cm wysokości (w środowisku naturalnym osiąga nawet 2 m). Rośnie dosyć wolno, po 10 latach uprawy ma około 80 cm. Kalmie wąskolistne mają cienkie, sztywne i wzniesione pędy barwy zielonej, na których umieszczone są charakterystycznie wąskie, wydłużone, lancetowate liście długości około 3-6 cm. Liście są błyszczące, barwy jasnozielonej,

Kalmia szerokolistna to zimozielony, wolno rosnący krzew, który może dorastać do około 1,5-3 m wysokości i około 2-3 m szerokości. Ma gęsty, zwarty, dość nieregularny, szeroko-kulisty pokrój. Cienkie, nagie, zielone pędy lekko się przewieszają. Liście mają kształt eliptyczny lub szeroko lancetowaty, mogą mieć od 4 do 10 cm długości oraz 2-5 cm szerokości. Są zimozielone, sztywne, z wierzchu nagie i błyszczące, od spodu jaśniejsze, lekko owłosione. W Polsce najpopularniejszą kalmią szerokolistną jest Kalejdoskop o kwiatach w kolorze dojrzałych malin z jasną obwódką na brzegach płatków.

Kalmia wielokwiatowa (Kalmia polifolia) - krzew o karłowych rozmiarach (tylko 0,5 m wysokości po 10 latach). Jej małe zielone liście mają lekko podwinięty brzeg, a pod spodem są niebieskozielone. Kwiaty, białoróżowe i dość drobne rozwijają się już maju czyli jest najwcześniej kwitnącm u nas gatunkiem.

Kalmie warto sadzić w przydomowych ogrodach w kompozycjach z innymi roślinami o podobnych wymaganiach siedliskowych - kiścieniami, różanecznikami czy pierisami.

Uprawa i pielęgnacja

System korzeniowy kalmii jest płytki i zbudowany z bardzo drobnych korzeni, dlatego źle znosi przesuszanie podłoża i jest wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia bryły korzeniowej (trzeba o tym pamiętać przy odchwaszczaniu i spulchnianiu podłoża). Rośliny należy sadzić na glebach bogatych w materię organiczną, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym odczynie (pH 4,0 – 5,5). Kalmia odporna jest na zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w warunkach miejskich.

Kalmia preferuje stanowiska lekko ocienione. A krzewy sadzone w pełnym słońcu na zimę wymagają okrycia przed wysychaniem (najlepiej stroiszem lub białą agrowłukniną).

Krzewy podobnie jak różaneczniki nie wymagają przycinania. Usuwać należy tylko pędy połamane, uszkodzone, uschnięte.

Kalmie są rzadko porażane przez choroby i szkodniki, jednak czasem mogą być atakowane przez choroby grzybowe takie jak: fytoftoroza, mączniak, plamistość liści, szara pleśń, a najczęstszymi szkodnikami są: mączliki, opuchlaki, przędziorki.

Warto wiedzieć, że cała roślina jest silnie trująca zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. W homeopatii kalmia jest stosowana przy nerwobólach, przeroście i kołataniu serca, białkomoczu, bólach kręgosłupa, reumatyzmie, bólach głowy, artretyzmie, mrowieniu, drętwieniu. Niewłaściwie używane powoduje zatrucie, a nawet śmierć. Kalmia to lek, ale tylko w rękach doświadczonych fitoterapeutów.