Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 23,00 zł - 29,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Hortensja pnąca

Hortensja piękne pnące kwiaty

Pierwotnie pochodzi z lasów Japonii, Tajwanu i Korei. Ozdobny krzew pnący jest wytrzymały i łatwy w pielęgnacji. Pędy hortensji pnącej tworzą przyczepne korzenie po stronie odwróconej od światła, które następnie rozwijają się w grubsze gałęzie. Kora jest czerwonawo- brązowa i łuszczy się na starszych gałęziach. Hortensje pnące mogą osiągnąć wysokość do 15 metrów na odpowiednio dużej podporze lub ścianie. Początkowo rosną raczej wolno. Liście hortensji pnącej są błyszczące, zielone, jajowate i mają około 10 centymetrów długości. Siedzą na długich ogonkach i jesienią przebarwiają się na jasnożółty kolor. W niektórych odmianach pozostają zielone przez łagodne zimy i trzymają się pędów aż do następnej wiosny. Słodko pachnące kwiaty pojawiają się od maja do lipca. Są płaskie i ułożone w kwiatostany o szerokości do 25 centymetrów. Tak zwane wiechy parasolowe noszą na zewnątrz wieniec ze białych kwiatów pokazowych. Wewnętrzne kwiaty są płodne i nie mają płatków. Hortensje pnące kwitną dopiero po około pięciu latach.

Aktywne filtry

Uprawa hortensji pnącej

Hortensja pnąca rozwija się jako roślina pnąca w cieniu lub półcieniu w chłodnych, wilgotnych miejscach. Hortensje pnące potrzebują lekko kwaśnej gleby, dlatego należy umieścić trochę ziemi rododendronowej w otworze do sadzenia. Najlepszy czas sadzenia to okres od marca do połowy maja. Średnica otworu do sadzenia powinna być około dwa razy większa od bryły korzeniowej. Ponadto przed sadzeniem należy namoczyć suche korzenie doniczkowe w wiadrze z wodą na kilka minut. Warstwa ściółki wokół pnącej hortensji utrzymuje równomierną wilgotność gleby. Podobnie jak bluszcz, roślina osadza się swoimi pędami na nagich ścianach, o ile nie są one zbyt gładkie. Jednak w przypadku młodych roślin dobrym pomysłem jest pomoc do wspinania się, która poprowadzi pędy w górę i wspomoże wzrost. Należy przymocować gałęzie do ściany lub ogrodzenia za pomocą drutów. Gleba pod hortensjami powinna być równomiernie wilgotna, ale należy unikać nadmiernego podlewania. Wiosną można zastosować kompost z dojrzałych liści wzbogacony semoliną rogową i dodatkowo dostarczyć roślinie nawóz do rododendronów. Hortensje pnące tolerują przycinanie, ale zwykle nie jest konieczne, o ile rośliny mają wystarczająco dużo miejsca, aby się rozłożyć. W razie potrzeby pędy młodych hortensji pnących można skrócić o około jedną trzecią bezpośrednio po posadzeniu, aby stymulować rozgałęzianie. Starsze rośliny można również bez problemu przycinać do wieloletniego drewna. Idealnym okresem na przycinanie są miesiące luty i marzec.

Gdzie sadzić hortensje pnące?

Bez pomocy wspinaczkowej hortensja pnąca wyrasta na półkulisty i szeroki krzew, który może również służyć jako roślina okrywowa. Hortensje pnące nadają się jako ozdobne rośliny pnące na murki, pergole i ogrodzenia. To wtedy ich kwiatostany i liście stają się samodzielne. Hortensje pnące razem z powojnikami tworzą piękny obraz na ścianie lub elewacji. Można ją sadzić w dużych donicach, tak by mieć trochę prywatności na balkonach lub tarasach.