Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 26,00 zł - 39,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa — hydrangea macrophylla — romantyczna pani

Hortensje ogrodowe to krzewy zaliczane do tych o najpiękniejszych letnich kwiatach. Wprowadzające do ogrodu, niesamowite, intensywne barwy. Krzewy tworzą zwarty, kopulasty pokrój i dorastają do 1-1,5 m wysokości. Krzewy hortensji ogrodowych jesienią tracą liście, aby w następnym sezonie wegetacyjnym wytworzyć nowe. Hortensje mają wiele zalet, ale jedną z głównych jest ich wydłużony czas kwitnienia. Myśląc o tej hortensji, widzimy przed oczami czerwone kule, często wręczane w prezencie na dzień Matki. Wyhodowano jednak setki efektownych odmian, obok których nie można przejść obojętnie. Ich kwiaty zebrane są w bardzo duże kwiatostany o zaokrąglonym lub płaskim kształcie. Kwitną od czerwca w szerokiej gamie kolorów. Kwiatostany złożone są z płonnych lub płonnych i płodnych kwiatów. Mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną fioletową i niebieską, ale nie tylko. Płatki niektórych odmian w trakcie kwitnienia są biało różowe, czasem w formie obwódki, czasem różowa barwa rozlewa się wręcz po całym płatku, tworząc niepowtarzalny efekt. Mogą być biało niebieskie lub nawet czerwono zielone. Inną cechą charakteryzującą niektóre odmiany to kształt płatków. Jedne gładkie, zaokrąglone, inne zaostrzone i gwiaździste, czasem półpełne, a czasem z brzegami pofalowanymi jak falbanka. Do najbardziej poszukiwanych odmian o niebieskich kwiatach należą Early Blue, Blue Sky, Jip. Najładniejsze kwiaty w czerwonym kolorze ma odmiana Hot Red i Royal Red. Ciekawymi odmianami wartymi uwagi jest np. odmiana Romance, grafin cossel, green shadow, tivoli freundstein, schneeball i fasan. Przekwitnięte kwiaty też mają wiele uroku i są ozdobą niemal do zimy.

Aktywne filtry

Uprawa hortensji ogrodowych — fakty i mity.

Można je posadzić niemal w dowolnym miejscu w ogrodzie, o ile ich potrzeby będą zaspokojone. Różne gatunki hortensji mają odmienne wymagania, jeśli chodzi o wodę, światło i glebę. Tradycyjnie hortensje ogrodowe wolą miejsca zacienione, które zapewniają ich spragnionym systemom korzeniowym dużo wody, oraz w przypadku części odmian gleba powinna być kwaśna, co może wpływać na kolor kwiatów. Kwaśna gleba jest wymagana dla hortensji o niebieskim i fioletowym kolorze kwiatów. Hortensje o innych kolorach, również mogą rosnąć w kwaśnej ziemi, ale nie jest to konieczne. Kwaśne podłoże spowoduje, że ich kolory będą bardziej wyraziste, ale nie staną się niebieskie, dotyczy to szczególnie odmian o białych i czerwonych kwiatach. Krzewy hortensji ogrodowej wolą częściowo zacienione miejsca, ale nie oznacza to, że nie rozwijają się również w miejscach bardziej słonecznych. Trzeba im jednak zapewnić regularne nawodnienie, chociaż i tak ich liście mogą w południe nieco więdnąć. Przycinanie hortensji ogrodowej polega na wycinaniu przekwitniętych kwiatów. Mocne cięcie gałązek może spowodować brak kwiatów w przyszłym roku.

Aby wytworzyć obficie tak duże kwiatostany, hortensje wymagają żyznej gleby. Na glebach uboższych, należy je regularnie nawozić nawozami wieloskładnikowymi i tymi dedykowanymi dla niebieskich hortensji.

Zimowanie hortensji ogrodowych.

Hortensje ogrodowe nie są w pełni mrozoodporne. Powodzenie uprawy zależy od miejsca oraz sposobu okrywania. Na terenie Polski hortensje najlepiej zimują na zachodzie kraju i na północy w rejonach nadmorskich gdzie zimy nie są tak mroźne. Dobre warunki są również w miastach gdzie, zwykle jest trochę cieplej niż na otwartym terenie. Sadząc hortensję, zawsze warto wybrać jej ciepłe częściowo zacienione miejsce. Hortensje ogrodowe, w odróżnieniu od bukietowych tworzą pączki kwiatowe już jesienią i powinniśmy zadbać o to, aby nie zmarzły. Sposobem może być okrywanie włókniną albo obsypywanie podstawy krzewu torfem lub trocinami, aby zabezpieczyć pączki na dole rośliny. Jeżeli góra hortensji przemarznie to i tak zakwitnie z dolnych gałązek. Pomimo tych trudności warto poświęcić im trochę więcej opieki, bo jak zakwitną, to odwdzięczą się za to z nawiązką.

Hortensja ogrodowa tylko w ogrodzie?

W ostatnim czasie bardzo popularne jest wykorzystywanie ich kwiatów do kompozycji florystycznych, a szczególnie ślubnych. Ich romantyczny delikatny charakter jest wręcz idealny do tego celu. Nie tylko panny młode zakochały się w tych kwiatach. Suszone, znajdą również zastosowanie we florystyce do łączenia ich z innymi zaschniętymi kwiatami i ziołami. W tym wypadku, wnętrza w stylu boho nabierają odpowiedniego klimatu. Jak widać, jest to roślina o szerokim zastosowaniu, której nie może zabraknąć u żadnego wielbiciela koloru.