Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 10,00 zł - 37,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Funkia

Funkia

Hosta- królowa cienia

Funkia (Hosta), należą do najpiękniejszych bylin z ozdobnymi liśćmi. Większość z około 40 dzikich gatunków pochodzi z Japonii, niektóre pochodzą również z Chin i Korei. Należą do rodziny szparagowatych i żyją głównie w chłodnych, wilgotnych lasach górskich na bogatej w próchnicę, równomiernie wilgotnej glebie. W Japonii byliny są wysoko cenione ze względu na wyraźny kształt liści z niemal graficznym przebiegiem nerwów i od wieków są uprawiane jako rośliny ozdobne. Atrakcyjna, wytrzymała bylina z dużymi, ozdobnymi liśćmi urozmaica każde zacienione łóżko, ale równie dobrze nadaje się do ogrodu doniczkowego. Funkie są dostępne zarówno w formacie miniaturowym, jak i XXL. W zależności od rodzaju i odmiany, liście hosty są sercowate, łopatkowate lub lancetowate. Kremowobiałe, żółtozielone, stalowoniebieskie lub ciemnozielone, często wielobarwne i dekoracyjnie wzorzyste. Niektóre odmiany mają jesienią piękne, złocistożółte liście. Wszystkie hosty rosną stosunkowo wolno. Tworzą grube, mięsiste kłącza i czasami dodatkowe rozłogi. Zwykle zwisające, dzwonkowate kwiaty o barwie białej do liliowej, czasem ciemno fioletowej osadzone są w kolczastych kwiatostanach na długich, słabo ulistnionych lub nagich łodygach.

Aktywne filtry

Uprawa

Dzięki dużym liściom byliny te przystosowały się do półcienistych lub zacienionych miejsc, które powinny być chłodne i równomiernie wilgotne. Gleba powinna być bogata w próchnicę, piaszczysta do gliniastej i świeża do umiarkowanie wilgotnej. W miejscach bardzo narażonych na wiatr byliny są nieco wrażliwe na późne przymrozki. Hosty można sadzić od późnej wiosny do jesieni. Odległość sadzenia różni się znacznie w zależności od gatunku i odmiany. Należy zwrócić uwagę na docelową wielkość rośliny. Liście hosty żółkną jesienią i zazwyczaj same gniją zimą, ponieważ są bardzo miękkie. W razie potrzeby pozostałości można łatwo usunąć wiosną. Funkie nie gardzą nawozami: młode rośliny należy nawozić dojrzałym kompostem na wiosnę, gdy wykiełkują, aby szybko wyrosły okazałe. Ważne przy pielęgnacji hosty uprawianej w doniczkach: rośliny należy regularnie i obficie podlewać, ponieważ przez duże liście odparowuje dużo wody. Jeśli okres suszy nie trwa zbyt długo, zwykle nie stanowi to problemu dla wytrzymałych bylin. Same w sobie są bardzo odporne i nie potrzebują żadnej pomocy w okresie zimowym. Dotyczy to przede wszystkim funki na wolnym powietrzu. Z hostami w doniczkach w bardzo zimnych regionach, nie zaszkodzi przeniesienie rośliny w osłonięte miejsce przy ścianie domu. W przypadku silnego mrozu zaleca się lekkie zabezpieczenie z juty lub chrustu. Można ochronić doniczki przed przymrozkami, ustawia się je na styropianie lub drewnianych deskach. Jednak hosty zawsze zimują na zewnątrz. Głównymi wrogami hosty są ślimaki - trudno znaleźć roślinę w ogrodzie, którą lubią bardziej niż młode pędy hosty wiosną. Jeśli w ogrodzie jest dużo ślimaków, wczesną wiosną należy zabezpieczyć rośliny środkiem przeciw ślimakom.

Gdzie sprawdzą się Funkie?

Hosty są niezastąpione w półcienistych i zacienionych grządkach na bogatej w próchnicę glebie w lasach i zacienionych ogrodach dzięki ogromnej różnorodności odmian. Należy zarezerwować dla nich kilka miejsc w częściowo zacienionym miejscu w ogrodzie japońskim. Dobrze komponują się z rododendronami i innymi roślinami leśnymi, a także można je sadzić z mniej konkurencyjnymi bylinami . Piękne efekty można uzyskać łącząc hosty z trawami cienistymi, takimi jak japońska trawa górska Hakonechloa , czy paprociami . Hosty idealne sprawdzą się jako odporne rośliny doniczkowe, są zaskakująco odporne na przejściową suszę w ogrodzie doniczkowym, pod warunkiem, że nie są w pełnym słońcu. Kwitnące pędy wyglądają bardzo elegancko jako kwiaty cięte w wazonie.