Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 13,00 zł - 24,00 zł

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Budleja

Budleja

Budleja - Buddleja


Znana również pod potoczną nazwą-Motyli krzew, ze względu na to, że ich kwiaty zapylane są głównie przez motyle, chociaż ich nektarem nie pogardzą również inne owady jak pszczoły i trzmiele. Warto zaznaczyć, że jest to roślina miododajna. W klimacie umiarkowanym najbardziej rozpowszechniona jest Budleja Davida, inaczej Omżyn Dawida, której nazwa pochodzi od angielskiego botanika Adama Buddlea.

Co wyróżnia budleję?

Budleja jest uprawiana szczególnie ze względu na jej piękne, dochodzące nawet do 70 cm długości, kolorowe i pachnące kwiatostany. Kwiaty pojawiają się od sierpnia do października, początkowo na pędach głównych, później bocznych. W czasie kwitnienia są niezwykle efektowne. W sprzedaży jest wiele sadzonek, które w zależności od odmiany różnią się barwą, od białej, np. odmiana WHITE PROFUSION, przez odcienie różu, np. AFRICAN  QUEEN po bardzo ciemny fiolet np. odmiana BLACK KNIGHT. Ciekawostką jest Budleja Weyera SUNGOLD o żółtych kwiatach lub Budleja Dawida FLOWER POWER, której kwiaty w trakcie kwitnienia zmieniają barwę, a kwiatostan wydaje się dwu lub nawet trójkolorowy.

Na co zwrócić uwagę przy uprawie budleji.

Rośliny te osiągają od 1 do nawet 5 metrów wysokości, dzięki czemu znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie, najlepiej w miejscach wyeksponowanych. Można je wykorzystać nawet do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Wiosną należy przeprowadzić cięcie budleji, by cieszyć się co roku ładnym gęstym i obficie kwitnącym krzewem. Należy pamiętać również o nawożeniu, gdyż budleja jest dośc żarłoczna, szczególnie w okresie przed i w trakcie kwitnienia, a także o podlewaniu latem w czasie upałów. 

Aktywne filtry