Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Lobelia

Lobelia

Lobelia

Należy do rodziny roślin z rodziny dzwonkowatych, pochodzi z Kanady i Ameryki Północnej. Lobelia tworzy mocne, nierozgałęzione łodygi, na których znajdują się pionowe kłosy kwiatowe. W zależności od odmiany dorastają do imponującej wysokości od 50 do 80 centymetrów. Krótkowieczna bylina, może kwitnąć dwa do trzech lat z rzędu. Liście są podłużne, lancetowate do jajowatych i ułożone naprzemiennie na łodygach. Ich mocna ciemnozielona barwa zachwyca przy niektórych odmianach z ciemnoczerwonymi lub miedzianymi akcentami. Kwiaty mają intensywne czerwone i różowe odcienie. Lobelia kwitnie od lipca do września. Pojedynczy kwiat jest symetryczny z wyraźną dolną wargą z dwóch stron. Kwiaty otwierają się stopniowo od dołu do góry na łodydze.

Aktywne filtry

Uprawa Lobeli

Idealnie Lobelia powinna mieć słoneczne miejsce, ale zadowala się również półcieniem. Najlepiej rozwija się na glebie bogatej w składniki odżywcze i próchnicę, która powinna zawierać jak najmniej wapna. Lobelia należy do gatunków mrozoodpornych i już w kwietniu można wystawiać młode rośliny na zewnątrz. Odległość sadzenia powinna wynosić 20 cm. Jesienią ścina się ich łodygi i pokrywa obszar korzeniowy liśćmi lub włókniną. Rośliny w donicach należy przewieźć na zimę w miejsce wolne od mrozu.

Lobelia w ogrodzie

Lobelię najlepiej sadzić w małych grupach składających się z trzech do pięciu roślin w klombach lub na obrzeżach. Posadzone w większych doniczkach stanowią ozdobę balkonu lub tarasu.