Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

 • 9,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Rozchodnik

Rozchodnik

Rozchodnik (Sedum L.)

Rodzina rozchodników obejmuje nawet 750 gatunków niekoniecznie ze sobą spokrewnionych, ale roślin o podobnej budowie. Są to rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny a nawet półkrzewy osiągające od 2 cm do 90 cm wysokości. W większości są sukulentami które przystosowały się do życia w warunkach zmniejszonej wilgotności, ale są też gatunki żyjące w lasach i na bagnach. Liście gruboszowate, spłaszczone lub wałeczkowate wielkości od 1 mm do 8 cm bez wyraźnego użyłkowania, w kolorach od szarozielonych do ciemno purpurowych. Kwiaty małe, białe, żółte, różowe lub czerwone zebrane są w podbaldachy. Ze względu na małe wymagania i odporność na susze wiele gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne sadzone w ogrodach naturalistycznych i skalnych. Kwiaty rozchodnikowców w postaci okazałych kwiatostanów zachwycają różnorodnością kolorów, a dodatkowo wydzielają przyjemny zapach którym skutecznie wabią motyle i pszczoły. Po przekwitnięciu miejsce kwiatów zajmują ładne nasienniki stanowiące wartościową ozdobę ogrodu zimowego. Niskie gatunki, sprawdzają się doskonale w ogródkach skalnych, wysokie zaś, w ozdobnych nasadzeniach rabatowych.

Choć rozchodnik ma trujące właściwości to w odpowiednich dawkach stosowany jest do obniżania ciśnienia krwi, pobudzania perystaltyki jelit i leczenia hemoroidów.

Aktywne filtry

Najczęściej spotykane gatunki rozchodników

 • Rozchodnik karpacki (Sedum telephium), Rozchodnikowiec karpacki - typowy przedstawiciel osiąga od 40 do 50 cm wysokości i wydaje szarozielone mięsiste liście. Od sierpnia do września jest ozdobiony gęsto ułożonymi wiechami kwiatowymi, mieniącymi się różnymi odcieniami różu i czerwieni. Spotyka się wiele odmian o różnym wybarwieniu liści.
 • Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum) - niska bylina o drewniejących, gęsto ulistnionych pędach. Spiczaste, równowąskie liście skierowane w górę i mają szaroniebieski kolor. Żółte kwiaty wyrastają na 20 cm pędach kwiatowych.
 • Rozchodnik ostry (Sedum acre) - niska (5 -10 cm) zadarniająca roślina, o żółtych kwiatach.
 • Rozchodnik czerwieniejący (Sedum rubens L.)
 • Rozchodnik biały (Sedum album) - niewysoki rozchodnik (10 - 15 cm) o białych lub jasno różowych kwiatach. Tworzy luźną, zimozieloną darń.
 • Rozchodnik wielki (Sedum maximum), Rozchodnikowiec wielki - wysokość rośliny podczas kwitnienia to ok 60 cm. Ma mięsiste, płaskie, duże, jajowate, nierówno ząbkowane liście. Kwiaty żółte, zielonożółte czasem białe lub jasnoróżowe zebrane w duże, gęste, rozgałęzione i zwarte baldachy.
 • Rozchodnik brodawkowaty (Sedum dasyphyllum L.) - bardzo niski rozchodnik dorasta zaledwie do 5 cm. Tworzy szaro-niebieską, gęstą, miękką darń. Barwa kwiatów: białe i z lekkim różem.
 • Rozchodnik Ewersa (Sedum ewersii) Rozchodnikowiec Ewersa - płożąca się po ziemi bylina która rośnie do 10 cm, ale pędy kwiatostanowe dorastają do 20 cm wysokości. Ma niebieskawe liście o czerwonobrązowych brzegach i różowe kwiaty.
 • Rozchodnik hiszpański (Sedum hispanicum L.) znany też jako rozchodnik siny - osiąga ok. 5-10 cm wysokości. Wytwarza płożące pędy, na których osadzone są sino-zielone, wałeczkowate listki. Rozrasta się w gęste kobierce, które w lecie okrywają się małymi, drobnymi kwiatkami, białymi u nasady i różowymi na końcach.
 • Rozchodnik ogrodowy (Sedum hybridum) - jedne z wyższych rozchodników, dorastają do 60 cm wysokości. Liście średniej wielkości często z wywiniętą do góry krawędzią. Zaczynają kwitnąć późnym latem i kwitną aż do przymrozków. Stare pędy wycinamy wczesną wiosną, gdy zaczynają się pokazywać nowe.
 • Rozchodnik rozłogowy (Sedum sarmentosum) - niska (5 - 10 cm), zadarniająca, szybko rosnąca bylina. Wytwarza długie, wiotkie pędy, pokładające się po ziemi i ukorzeniające się. Pędy i liście są jasnozielone, kwiaty żółte. Nie lubi palącego słońca, lepiej rośnie w miejscach lekko ocienionych.
 • Rozchodnik kwiecisty (Sedum floriferum) - wysokość 10-20 cm, tworzy gęste kobierce z ciemnozielonych liści, które z nadejściem jesieni mogą przebarwiać się na purpurowo. Kwitnie długo, kwiaty żółte. Rozchodnik chętnie uprawieny ze względu na ozdobne liście i u większości odmian złotożólte połyskujące kwiaty.
 • Rozchodnik czarniawy (Sedum atratum L.) - niska (5 -10 cm), jednoroczna roślina. Liście mięsiste, wałeczkowate, zielonobrunatnoczerwone. Kwiaty na zewnętrznej stronie czerwonawe, od wewnątrz zielonkawe lub brudnobiałe. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
 • Rozchodnik owłosiony (Sedum villosum L.) - roślina dwuletnia, której maksymalna wysokość dochodzi do 20 cm. Listki grube delikatnie owłosione, kwiat jasnoróżowy. Pochodzi z torfowisk, bagien i brzegów strumieni.
 • Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) - niewysoka wieloletnia bylina. Liście zielone często przechodzące w czerwone, mięsiste, nagie o sztywno orzęsionych brzegach. Pędy kwiatowe od 10 do 30 cm wysokości, kwiaty różowe i purpurowe. Kwitnie w lipcu i sierpniu.
 • Rozchodnik okazały (Sedum spectabile), Rozchodnikowiec okazały - jest dość często u nas uprawiany ze względu na ładny pokrój, piękne, ozdobne kwiaty i jasnozielone pędy dobrze komponujące się z innymi roślinami. Osiąga wielkość od 30 do 50 cm. Liście dość duże, mięsiste szarozielone. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Kwiaty różowe, a u odmian uprawnych także białe i ciemnoczerwone.

W każdym z gatunków można spotkać odmiany o nieswoistym wybarwieniu zarówno liści jak i kwiatów.

Uprawa i pielęgnacja

Wszystkie rozchodniki są roślinami łatwymi w uprawie, nie mają wysokich wymagań co do jakości gleby, ale zdecydowana większość z nich lubi miejsca słoneczne i mało zasobne w wilgoć (ale nie suche). Nie wymagają też wysokich nakładów na nawożenie gdyż dają sobie radę w miejscach prawie jałowych. Większość gatunków dobrze zimuje ale warto jest okryć rośliny przed nadejściem mrozów.

Wysokie rozchodniki: okazały, wielki, karpacki to tak naprawdę osobny gatunek (Rozchodnikowiec Hylotelephium), dobrze czują się miejscu słonecznym z przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, lekkim, żyznym podłożem, o pH zbliżonym do obojętnego. Wiosną usuwamy przemarznięte pędy, przy okazji dobrze jest też przyciąć pozostałe co pobudzi roślinę do lepszego krzewienia. Od sierpnia do września są one ozdobione gęsto ułożonymi wiechami kwiatowymi, mieniącymi się różnymi odcieniami różu i czerwieni.