
Rozwar
Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus)
Miododajna roślina ozdobna dorastająca do 60 cm wysokości. Pęd wzniesiony, sztywny, nagi, sinawozielony. Liście: wąskie, lancetowate, lub szerokie, jajowate z ząbkowaną krawędzią. Kwiaty dzwonkowate, duże o średnicy do 8 cm, niebieskie, fioletowe, białe lub różowe. Ale chyba największe wrażenie robią pąki kwiatowe tuż przed rozwinięciem - wyglądają jak torebka, żarówka, balonik lub lampion. Rozwar wielkokwiatowy kwitnie w lipcu, sierpniu i wrześniu. Kwiaty rozwaru nadają się na kwiat cięty, gdyż długo zachowują świeżość.
Rozwar wielkokwiatowy jest roślina leczniczą, od dawna mającą zastosowanie głównie w medycynie wschodniej: na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych (świetnie nawilża gardło, działa wykrztuśnie, a dodatkowo łagodzi stany zapalne, polecany jest przy gruźlicy, astmie i przewlekłym nieżycie nosa), korzeń rozwaru stymuluje układ odpornościowy (ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe).
Saponiny zawarte w rozwarze pomagają regenerować się wątrobie.
-
Rozwar wielkokwiatowy ASTRA WHITE
9,00 złMiniaturowa odmiana o ciekawych pąkach kwiatowych, wyglądających jak nadmuchane baloniki. Po otwarciu zamieniają się się w śnieżnobiałe gwiazdki.
Odmiany rozwaru
Grupa Astra: astra blue, astra pink, astra rose, astra white, astra double - odmiany karłowe osiągają 15 - 25 cm wysokości i 30 szerokości. Kwiaty 5 -7 cm średnicy.
Grupa Codo - wysokość roślin nie przekracza 20 cm, występują w różnych kolorach, kwiaty półpełne i pojedyncze.
Grupa Fuji - odmiany osiągają wysokość 50 - 70 cm, odmiany występują we wszystkich kolorach rozwarów.
Fairy Snow - kwiaty białe z niebieskimi żyłkami, wysokość 20–30 cm.
Florist Pink – jedna z wyższych odmian. Kwiaty różowe z wyraźnie ciemniejszymi nerwami, dorasta do wysokości 70–80 cm.
Miss Tilly – karłowa odmiana o niebieskich kwiatach, dorasta do wysokości 15–20 cm.
Uprawa rozwaru
Rozwar lubi stanowiska słoneczne oraz lekko cieniste, ale słabo radzi sobie w całkowitym cieniu. Potrzebuje umiarkowanie wilgotnej gleby, dość żyznej i koniecznie przepuszczalnej o pH najlepiej obojętnym. Przetrzyma lekkie przesuszenie, gdyż posiada mięsisty korzeń magazynujący wodę. Natomiast nadmierna wilgoć i ciężkie gleby mogą być dla niego zabójcze. Rozwar nie lubi też przesadzania, gdyż tworzy długi, kruchy korzeń, który łatwo jest uszkodzić. Dlatego rozmnaża się go głównie z nasion.
Dobrze zimuje zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. W mroźnych rejonach warto go jednak osłonić np. gałązkami iglaków.
Usuwając przekwitłe kwiaty pobudzamy roślinę do wydawania kolejnych. Zimą rośliny całkowicie wyschną, dlatego jeszcze w jesieni warto roślinę przyciąć do wysokości ok 10 cm. Wiosną rusza dość późno, dlatego prowadząc prace w ogródku nie zapomnijmy że ma dość słaby system korzeniowy który łatwo uszkodzić.
Nawożenie: umiarkowane, wiosną nawozem długo działającym lub kompostem.