Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 9,00 zł - 18,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Żarnowiec

Żarnowiec

Żarnowiec (Cytisus scoparius)

Żarnowiec miotlasty to krzew ozdobny z rodziny bobowatych. Nazwę zawdzięcza dawnemu zastosowaniu – z jego pędów robiono miotły. Może dorastać od 1 do 3 m wysokości, ale zwykle wysokość rośliny nie przekracza 1,5 m. Wyróżniają go trójlistkowe liście, oryginalne kwiaty motylkowate zebrane w grona i owoce w postaci strąków. Nieregularny, miotlasty pokrój nadaje mu oryginalnego charakteru i sprawia, że świetnie prezentuje się wśród iglaków, wrzosów i bylin. Tworzy kanciaste, silnie rozgałęzione pędy, które na wierzchołkach są zazwyczaj nagie lub pokryte delikatnymi, pojedynczymi listkami. Kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca. Barwa kwiatów zależy od odmiany a typowy przedstawiciel wytwarza kwiaty żółte (Allgold, Luna, Golden Cascade), spotykamy też odmiany żarnowca o kwiatach różowych (Hollandia), pomarańczowych (Apricot Gem, Lena), czerwonych (Boskoop Ruby) i białych (Albus). Krzew jest raczej krótkowieczny ale łatwo rozsiewa się z nasion.

Aktywne filtry

Wymagania i uprawa

Żarnowiec preferuje gleby przepuszczalne, lekko kwaśne. Należy unikać zasadowego, zbitego, podmokłego podłoża, ponieważ w takich warunkach mogą im gnić korzenie. Są odporne na suszę, choroby i szkodniki. Należy je sadzić w miejscach łatwo się nagrzewających, słonecznych, ciepłych zacisznych i osłoniętych od wiatru. Dobrze rośnie w półcieniu, ale tu choć też liczne kwiaty są bardziej luźne i nie wyglądają tak efektownie jak na stanowiskach słonecznych. Żarnowiec źle znosi przesadzanie. Po kwitnieniu warto przycinać pędy rośliny, bo to pobudza ją do zagęszczania korony.(skracamy pędy które kwitły do 1/3 ich długości)

Żarnowca wykorzystuje się do umacniania wydm w miejscowościach nadmorskich, gdyż ma bardzo mocny system korzeniowy i może czerpać wodę z głębszych warstw.

Choć ten ozdobny krzew uważany jest za roślinę mrozoodporną to młode sadzonki powinno się okrywać przed zimą. Nawożenie nie jest wskazane choć można stosować wolno działające nawozy organiczne, które rozluźniają i wzbogacają glebę w próchnicę. Nawożenia azotem należy wyeliminować z dokarmiania gdyż żarnowiec współpracuje z bakteriami które asymilują dla niego azot z powietrza.

Nie wymaga cięcia, ale warto go formować, gdyż starsze osobniki mogą się pokładać.

Żarnowiec miotlasty to roślina ozdobna która nadaje się do tworzenia barwnych wielogatunkowych kompozycji, można z niego tworzyć luźny, rozłożysty żywopłot lub wykorzystać do zasłaniania mało ozdobnych ścian lub innych miejsc. Jednak, jeśli rośnie w zbyt wilgotnym podłożu, mogą zaatakować go grzyby, które powodują: zamieranie pędów.