Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 7,00 zł - 11,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Macierzanka - Thymus

Macierzanka - Thymus

Macierzanka (Thymus)

Rośliny zielne lub krzewinki, zwykle zimozielone o krótkiej łodydze, z której wyrastają cienkie pędy. Osiągają do 50 cm wysokości. Liście niewielkie, silnie aromatyczne, całobrzegie lub z kilkoma ząbkami. Popularnym gatunkiem w uprawie jest macierzanka tymianek stosowana jako przyprawa. Kilka innych gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Macierzanki nadają się do wypełniania wolnych przestrzeni między roślinami bylinowymi, cebulowymi oraz kompozycjami z iglaków. Kwitnie od czerwca do września tworząc wówczas jasnoróżowe kobierce. Kwiaty macierzanki mają bardzo przyjemny zapach, który jest szczególnie intensywny w ciepłe i suche dni. Macierzanka sprawdzi się w szczelinach między skałami i umocni skarpy skalniaków. Dla lepszego efektu warto sadzić ją w grupach i łączyć z innymi wyższymi bylinami. Roślina świetnie nadaje się do zadarniania lub do tworzenia obwódek na wrzosowiskach czy murkach oporowych. Sprawdzi się w donicach na tarasach lub balkonach. Macierzanka wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym i farmakologicznym. Wszystkie gatunki macierzanki mają właściwości lecznicze i znalazły zastosowanie w ziołolecznictwie. Ziele macierzanki ma działanie wykrztuśne, polecane jest osobom mającym problem z układem oddechowym.

Aktywne filtry

Gatunki macierzanki cenione jako rośliny lecznicze, przyprawowe i ozdobne:

  • Macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides L.) - półkrzew dorastający do 10–20 cm wysokości, liście długości 5–10 mm i szerokości 0,5–5 mm, na brzegach orzęsione. Kwiaty małe, od różowych do czerwonawych i fioletowych, rzadko białe, wąsko dzwonkowate długości 3–4 mm. Polecamy odmianę Foxley która jeszcze zanim zakwitnie zwróci naszą uwagę pstrym wybarwieniem szczytowych liści które mogą być beżowe, białe i w odcieniach różu, oraz odmianę Red Carpet która dorasta do 5 cm wysokości i tworzy gęste poduchy ciemnoróżowych kwiatów.
  • Macierzanka cytrynowa (Thymus citriodorus) wyróżnia się orzeźwiającym cytrynowym zapachem drobnych kwiatów i wąskich liści. dorastającą do 30 cm wysokości. szybko i szeroko się rozrasta, a w okresie kwitnienia stanowi wyjątkowo efektowną ozdobę ogrodu. Odmiany macierzanki cytrynowej szczególnie polecane dla ogrodów: Silver Quuen o szarozielonych listkach z kremowo-białą obwódką i fioletowych kwiatach, oraz Golden Dwarf o jasnozielonych z białą obwódką listkach. Może przemarzać, ale szybko się regeneruje.
  • Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.) podobna do zwyczajnej ale ma łodygi ostro 4-kanciaste i owłosione tylko na krawędziach i jest wyjątkowo miododajna. Tworzy gęste i bardzo zwarte darnie o wysokości 10–30 cm. Wymaga słonecznego stanowiska i lubi lekko kwaśne podłoże (pH 5,5–6). Uprawiana jest przez siew nasion wczesną wiosną. Rośnie powoli, zakwita dopiero w drugim roku dlatego należy ją starannie odchwaszczać. Macierzanka piaskowa ma bardzo przyjemny i silny zapach i jest w pełni mrozoodporna.

Wymagania i uprawa

Dziko rosnąca macierzanka rośnie na słonecznych i suchych miejscach, na ubogich łąkach i pastwiskach, przydrożach, skarpach i wśród skał, często na terenach górskich. Najlepiej na przepuszczalnej, wapiennej glebie. Nie lubi mokrych stanowisk, zwłaszcza w zimą. Warstwa żwiru wokół roślin pomoże chronić delikatne liście przed wilgotną glebą. Preferuje gleby piaszczyste, przepuszczalne, suche i ubogie w składniki pokarmowe, nie trzeba ich nawozić ani polewać. Dobrze znosi suszę. Pędy szybko się ukorzeniają.

Wiosną warto roślinę skrócić (zwłaszcza te luźniejsze odmiany), bo i tak straci wewnętrzne liście i może wyglądać nieświeżo, a obcięta ładnie się zagęści. Macierzankę łatwo uprawiać w pojemniku, na tarasie czy balkonie.

Macierzanka jest łatwą w hodowli byliną i nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Jest odporna na duże mrozy, susze oraz silne nasłonecznienie. Najlepiej czuje się w jasnych zakątkach ogrodu i nie ma szczególnych preferencji co do gleby. Najbardziej aromatyczne są rośliny rosnące w dobrze nasłonecznionych miejscach.