Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 7,00 zł - 20,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Irys - Kosaciec

Irys - Kosaciec

Irys w ogrodzie

Kosaciec jest najwspanialszym przedstawicielem irysów ogrodowych. Irysy są dalej podzielone na irysy niskie, irysy półwysokie i irysy wysokie w zależności od wysokości wzrostu.Irysy rosną jako wieloletnie byliny i wszystkie mają podobny pokrój wzrostu, tylko wysokość i czas kwitnienia różnią się znacznie w obrębie grupy. Jeden kwiat siedzi na każdej wyprostowanej łodydze. Kosaciec osiąga końcową wysokość od 20 do 40 centymetrów i charakteryzuje się wczesnym okresem kwitnienia od kwietnia. Półwysoki irys ma od 50 do 70 centymetrów wysokości i kwitnie głównie w maju. Szczególnie okazałe są odmiany z grupy kosaćca. Rośliny o dużych kwiatach mają od 50 do 120 centymetrów wysokości. Czas kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Wszystkie irysy tworzą silne kłącze. Wąski kształt mieczykowatych, zielonych liści irysów przypomina trawę. Niektóre z nich stoją pionowo, inne ozdobnie zwisają. Duży kwiat irysa składa się z trzech opadających i trzech pionowych liści. Chociaż odmiany irysa są już dostępne w wielu kolorach tęczy jako klasyczne byliny, hodowcy co roku wymyślają niezwykłe połączenia kolorystyczne.

Aktywne filtry

Uprawa irysów

Irysy lubią pełne słońce i ciepłe miejsca. Im większy kwiat, tym bardziej jest podatny na deszcz i warunki atmosferyczne, dlatego należy go jak najlepiej chronić. Gleba dla Irysów powinna być luźna, przepuszczalna dla wody i raczej sucha. Idealna jest bogata w składniki odżywcze, luźna gleba gliniasta. Irysy nie tolerują kwaśnych ani wilgotnych podłoży. Na glebach ciężkich lub w regionach o dużych opadach przed sadzeniem należy zainstalować warstwę drenażową z grubego piasku na głębokości około 20 centymetrów. Kosaciec jest bardzo odporny na upały i suszę, należy go tylko trochę podlewać. W przypadku okazów, które kwitną dwukrotnie, martwy kwiat należy usunąć, aby zrobić miejsce na nowy. Okazjonalna dawka kompostu na wiosnę dostarcza kwitnącym bylinom wszystkich ważnych składników odżywczych.

Gdzie sprawdzą się Kosaćce?

Jednolite, wysokie, irysy szczególnie dobrze sprawdzają się w większych grupach, podczas gdy efektowne okazy dwukolorowe również pięknie wyglądają w grupach po pięć. Jeśli chcesz urozmaicić bylinową grządkę, Iris może towarzyszyć roślinom równie dobrze tolerującym suszę, jak szałwia . Wysokie irysy i lawenda idą w parze, jeśli chodzi o kwitnienie: ostatnie kwiaty irysa ogrodowego ledwie zwiędły, gdy zastąpiono je kwiatami lawendy. Wysoki irys jest również dobrym kwiatem ciętym, który szczególnie efektownie prezentuje się jako solista w wąskich wazonach lub butelkach.