Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 9,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Tawuła

Tawuła

Tawuła (Spiraea)

Tawuły to mało wymagające, łatwe w uprawie, obficie kwitnące i niezwykle dekoracyjne krzewy ozdobne. Polecane są do ogrodów i parków. Tawuły obejmują kilkadziesiąt gatunków roślin. Najbardziej popularne gatunki: Tawuła wczesna (Spiraea x arguta), Tawuła Van Houttea (Spiraea x vanhouttei), Tawuła japońska (Spiraea japonica), Tawuła nippońska (Spiraea nipponica), Tawuła szara (Spiraea x cinerea), Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia). Wszystkie mają podobne wymagania. Różnią się wysokością, ilością kwiatów, terminem kwitnienia, kolorem kwiatów, kolorem liści. Dobrze rosną w słońcu i półcieniu.

Tawuła wczesna.  Zakwita w kwietniu, czasem okres kwitnienia przeciąga się na początek maja. Dorasta do 1,5 – 2 m. Ma rozłożysty pokrój, pędy są malowniczo przewieszone. (młode rośliny mogą przemarzać)

Tawuła Van Houtte'a. Tworzy okazałe krzewy, dorastające do 2,5 m. Kwitnie w maju i czerwcu. Białe kwiaty utrzymują się stosunkowo długo na krzewie i sprawiają wrażenie że krzew obsypany jest śniegiem. Gatunek odporny na mrozy.

Tawuła japońska. Kwitnie dość późno od czerwca do sierpnia. Zwykle różowe, drobne kwiaty zebrane są w płaskie baldachogrona. Odmiany karłowe dorastają do 60 cm wysokości, a te wyższe dorastają do 1,5 m. Chyba najbardziej tolerancyjny gatunek na złe warunki uprawowe.

Tawuła nippońska. Dorasta do 1,5 m i jest bardzo rozłożysta, średnica ok. 2 m. Kwitnie od maja do czerwca tak obficie, że białe kwiaty niemal w całości pokrywają pędy. Odporna na mrozy.

Tawuła szara. Dorasta do 2 m wysokości, ma przewieszające się pędy. Liście wiosną i latem są szarozielone, a jesienią żółte. W kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się liści, obsypuje się wielką ilością białych kwiatów. Jest odporna na mrozy. Najczęściej spotykamy odmianę Grefsheim o długich przewieszających się pędach.

Tawuła brzozolistna. Dorasta do 1 m, jest bardzo mrozoodporna. Nazwa wzięła się stąd, ze ma liście podobne do brzozowych. Kwitnie na początku czerwca.

Aktywne filtry

Warunki uprawy i pielęgnacja

Uprawa tawuły najlepiej udaje się na żyznej i przepuszczalnej glebie ale niezbyt szybko przesychającej. Większość tawuł znosi niewielki cień, ale najlepiej rosną w pełnym słońcu gdzie możemy liczyć na obfitsze kwitnienie oraz lepsze wybarwienie liści.

Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji tawuły jest odpowiednie cięcie. Termin cięcia tawuły różni się w zależności od terminu kwitnienia. Tawuły kwitnące wiosną tniemy po kwitnieniu, wycinając pędy pokładające, uszkodzone lub nadłamane, nadmiernie zagęszczające krzew. Skracanie wszystkich pędów o 1/3 ich długości pobudza roślinę do kwitnienia. Cięcie tawuł kwitnących latem, wykonuje się wczesną wiosną, skracając pędy tak aby usunąć cały zeszłoroczny przyrost.

Wszystkie nowo sadzone tawuły warto przyciąć na wysokości 20 cm nad ziemią aby dobrze się rozkrzewiły.

Choroby i szkodniki tawuł:

Plamistość liści tawuły - latem na najmłodszych liściach pojawiają się niewielkie okrągłe brązowe plamy, czasem z czerwoną obwódką. Przy dużej ilości plam liście tawuły całkowicie brązowieją, zamierają i usychają.

Mączniak - na liściach tawuły pojawiają się białe nieregularne plamki oraz biały mączysty nalot. Przy dużym nasileniu choroby może dojść do deformacji całych krzewów, zahamowania wzrostu i przedwczesnego opadania liści.

Wzdymacz tawułowy - najczęściej występuje on na tawule japońskiej i żeruje na spodniej stronie liścia pomiędzy nerwami, co daje wrażenie pomarszczonego liścia. Silne opanowanie powoduje zahamowanie wzrostu tawuły, jej zasychanie i osłabienie kwitnienia.

Przędziorki - szkodniki żerują od spodu liścia wysysając soki z roślin. Na wierzchniej stronie pojawiają się mozaikowate plamki o żółtym lub czerwonym zabarwieniu.

Mszyce - często żerują na wierzchołkach pędów tawuły, pokrywają liście oraz pędy lepką rosą i hamują wzrost rośliny. Mszyca tawułowa jest koloru brunatnego i nie powoduje deformacji blaszki liściowej.