
Modrzewnica
Modrzewnica - Andromeda - zimozielona i mrozoodporna
Zimozielona i mrozoodporna? Wśród roślin te określenia nie zawsze idą w parze. Andromeda jednak łączy oba pojęcia. Znaleziona przez Karola Linneusza w 1732 r. Na bagnach w Laponii. Dlaczego nazwał ją w ten sposób? Na pewno był to ukłon w stronę mitologii greckiej. W Polsce Modrzewnica występująca naturalnie jest wpisana na listę gatunków roślin objętych częściową ochroną. Modrzewnica pospolita jest bardzo urokliwą krzewinką wytwarzającą piękne, niewielkie, różowe kwiaty w kształcie miniaturowych dzwoneczków, które pojawiają się w maju i pozostają na nich aż do czerwca. W sierpniu na roślinie pojawiają się kuliste owoce. Posiada zwarty pokrój o charakterystycznych wąskich, podłużnych listkach z szarym nalotem od spodu. Swoją formą i układem liści, jej gałązki przypominają gałązki rozmarynu.
-
Modrzewnica pospolita BLUE ICE
16,00 złZimozielona krzewinka o srebrzysto niebieskich listkach oraz drobnych różowych dzwonkowatych kwiatach.
Produkt chwilowo niedostępnyNiedostępny -
Modrzewnica pospolita COMPACTA
16,00 złNiska odmiana o srebrzysto zielonych liściach.
Produkt chwilowo niedostępnyNiedostępny -
Modrzewnica pospolita GLAUCA
16,00 złOdmiana Andromedy o niebiesko zielonych liściach, dorastająca do 40 cm wysokości.
Produkt chwilowo niedostępnyNiedostępny -
Modrzewnica pospolita NIKKO
15,00 złJedna z niższych, bardzo zwarta odmiana Andromedy o bardzo obfitym kwitnieniu.
Produkt chwilowo niedostępnyNiedostępny
Modrzewnica i jej odmiany
Modrzewnica pospolita jest gatunkiem rośliny wieloletniej, należącej do rodziny wrzosowatych, dlatego idealnie nadaje się do uprawy na wrzosowiskach. Przez lata wyróżniono wiele jej odmian, które zachwycają swym wyglądem. Do najciekawszych należą: Modrzewnica BLUE ICE, Modrzewnica zwyczajna COMPACTA, Modrzewnica pospolita NIKKO, GLAUCA i ALBA. Mają one mniej lub bardziej srebrzyste liście, oraz mniej lub bardziej zwarty pokrój. Różną się między sobą minimalnie wysokością i szerokością. Pięknie komponują się na tle azalii, wrzosów, wrzośców i innych kwaśnolubnych roślin wrzosowatych.
Modrzewnica — uprawa i pielęgnacja
Najlepiej rośnie i wręcz wymaga gleby o kwaśnym ph, wilgotnych i torfowych. Najbardziej odpowiednie dla niej są stanowiska słoneczne, choć dobrze radzi sobie w miejscach lekko zacienionych. Szczególnie latem należy zwrócić uwagę na dobre nawodnienie, ze względu na to, że torfowe podłoże dość szybko przesycha. Rośliny nie nawodnione dostatecznie, gubią dolne liście i przyspieszają drewnienie gałązek, co obniża dekoracyjność modrzewnicy. Podlewanie ważne jest również jesienią. Dobrze nawodniona, lepiej przetrwa zimę. Jak i w przypadku różaneczników, zimą w okresach bezśnieżnych może dojść do suszy fizjologicznej. Patrząc pod tym kontem, aby dodatkowo ją przed tym zabezpieczyć, można również rozważyć okrycie andromedy agrowłókniną. Modrzewnica najbardziej efektownie wygląda sadzona w większych grupach, dletego musimy zachować odpowiednie odległości między roślinami. Odpowiednią rozstawą jest 30 x 30 cm.