Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 19,00 zł - 29,00 zł

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Juka

Juka

Jukka (Yucca),

Juka liczy około 50 gatunków bylin, krzewów i drzew. Liście zimozielone, siedzące, zebrane w rozety. Blaszki liściowe równowąskie, lancetowate, zwykle sztywne, całobrzegie (lub ząbkowane) o ostro zakończonym wierzchołku. Kwiaty dzwonkowate, zebrane w wiechowate lub groniaste kwiatostany.

W ogrodach uprawiamy juki bylinowe w różnych odmianach barwnych.

Cała roślina wraz z korzeniami wykorzystywana jest w lecznictwie. Pozyskuje się z niej saponiny. Wyciągi z jukki używane są także do leczenia zapaleń stawów. Z liści juki pozyskuje się włókno które wykorzystuje się do produkcji tkanin i sznurów.

Aktywne filtry

Powszechnie uprawiane gatunki Juki

Juka domowa -

  • Juka gwatemalska (Yucca guatemalensis), Juka słoniastostopa (Yucca elephantipes) - Roślina doniczkowa przypominająca palmę. Na szczytach, drewniejących pni, wyrastają skórzaste, matowe, długie (ok. 30 cm) liście za młodu sztywne i wyprostowane, a później mogą się lekko przewieszać. Uprawa juki domowej nie nastręcza trudności pod warunkiem zapewnienia jej dużej ilości światła. Roślinom należy zapewnić glebę piaszczystą i przepuszczalną. Latem jukę można wystawiać na balkon czy werandę. Jukkę należy podlewać umiarkowanie a zimą można ją nawet delikatnie przesuszyć. Można rozmnażać ją przez ukorzenianie kawałków pnia, lub pojedynczych pędów rośliny.

Juka domowa jest chyba najpopularniejszą rośliną domową.

Juka ogrodowa -

  • Juka włóknista (Yucca filamentosa), jukka karolińska, juka kalifornijska o stojących liściach i Juka zwisła (Yucca flacida), Juka wirginijska o lekko przewieszających się liściach - Kwitnie wyjątkowo zjawiskowo: kwiatostany są okazałe i mocno obłożone kwiatem. Juka potrzebuje stanowiska słonecznego i lekkich, niezbyt żyznych, piaszczysto-próchnicznych gleb o niewielkiej wilgotności. Na glebach ciężkich, gliniastych i często zalewanych często choruje, a nawet ginie. Nowe sadzonki otrzymujemy przez podział rośliny matecznej oraz przez fragmentację korzenia lub z nasion.

Szkodniki i choroby juki

W uprawie Juki domowej przeszkadzają przędziorki, tarczniki, wciornastki i wełnowce. Żółknące liście mogą być objawem przelania rośliny. Do groźnych chorób grzybowych zaliczamy zgniliznę twardzikową (obumieranie pnia), mączniaki, szarą pleśń. Gdy zauważymy że pieniek zaczyna mięknąć to można już tylko oberwać łodygę i spróbować ją ukorzenić.

Juka ogrodowa może chorować na: miękką zgniliznę, antraknozę oraz plamistość liści. Choroby występują częściej gdy podłoże jest zimne nieprzepuszczalne i często zalewane. Największym zagrożeniem dla kwiatów są czarne mszyce, które oprócz tego że nie wyglądają to jeszcze powodują deformację kwiatostanu. Sporych rozmiarów rozeta liści często jest schronieniem dla ślimaków.

Z reguły juki nie potrzebują nawożenia, ale można je wspomóc obornikiem bądź kompostem.