
Złotokap
Złotokap (Laburnum)
Złotokap - to wysoki, długowieczny krzew o wyprostowanych pędach lub niewielkie drzewo, które może dorastać do około 10 m. Popularność zawdzięcza przede wszystkim żółtym kwiatom, zebranym w okazałe, bardzo gęste i długie zwisające kwiatostany (od 10 do nawet 50 cm długości). Kaskady kwiatów sprawiają że nie można przejść obojętnie obok tego drzewa podczas kwitnienia. Roślina trująca (kwiaty można wąchać). Ze względu na dużą dekoracyjność kwiatów i ich zapach używany jako roślina ozdobna ale może dostarczać twardego drewna, które można wykorzystywać do wyrobu instrumentów.
-
Złotokap pospolity
29,00 złzłotokap pospolity / zwyczajny to ozdobne kolumnowe drzewo o długich wiszących złoto-żółtych kwiatostanach oraz ciekawych przypominających koniczynę liściach.
-
Złotokap Waterera VOSSII
65,00 złRoślina o bardzo dekoracyjnych, żółtych, zwisających kwiatostanach.
Wyodrębniono 2 gatunki złotokapu i mieszaniec międzygatunkowy:
- Złotokap alpejski (Laburnum alpinum) ma pachnące kwiaty, dorasta do 6 m, kwiaty złotokapu alpejskiego pojawiają się w czerwcu
- Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) (złotokap zwyczajny)może dorosnąć do 10 m, kwitnie w maju wytwarzając bezzapachowe kwiaty
- Złotokap Waterera (Laburnum ×watereri) osiąga 3-8 m wysokości, kwitnie prawie miesiąc: od połowy maja do połowy czerwca. Ma dłuższe kwiatostany niż alpejski i pospolity, a np. odmiana Wossi wytwarza nawet 50 cm kwiatostany o pachnących kwiatach.
Stworzono też chimerę międzyrodzajową o różowych i fioletowych kwiatach zaszczepiając na złotokapie szczodrzeniec (złotokap różowy)
Wymagania i pielęgnacja złotokapów
Preferuje stanowiska słoneczne (im więcej słońca tym intensywniej kwitnie), lubi gleby żyzne, ale urośnie w każdej glebie o ph od 5 do 8, toleruje okresowe susze. W Polsce nie jest zupełnie mrozoodporny, w bardzo surowe zimy może podmarzać (złotokap Waterera jest bardziej odporny), ale wykazuje odporność na silne wiatry, oraz na zanieczyszczenie powietrza, przez co często sadzony jest w dużych miastach.