Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 20,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Liliowiec

Liliowiec

Liliowiec- jednodniowy kwiat

Prawie wszystkie dzikie gatunki liliowców (Hemerocallis), pochodzą z Azji Wschodniej. Rosną tam głównie na łąkach i zaroślach na glebach żyznych i próchnicznych, świeżych do wilgotnych. Każdy kwiat otwiera się tylko na jeden dzień od końca maja, ale byliny tworzą tak wiele pąków, że okres kwitnienia mieszańców ogrodowych trwa prawie całe lato. Rozwijają się w duże kępy- pojedyncze liście mogą mieć od 20 do 120 centymetrów długości, w zależności od odmiany. Kwiaty Liliowców mają duży przekrój barw: od bieli przez żółcie, pomarańcze, czerwienie, aż po odcienie fioletu. Równolegle żyłkowane, wydłużone liście są jasnozielone i obumierają u większości liliowców pod koniec sezonu. Łodygi kwiatowe są długie i cienkie, zwykle lekko zakrzywione i wystają ponad liście.

Aktywne filtry

Uprawa Liliowca

Przy wystarczającej wilgotności gleby rosną zarówno w pełnym słońcu, jak iw półcieniu, gdzie tworzą znacznie mniej pąków kwiatowych. Byliny nie mają specjalnych wymagań glebowych. Wystarczy im zwykła, bogata w próchnicę i przepuszczalna ziemia ogrodowa, ale nie powinna być zbyt sucha. Liliowce można sadzić właściwie od kwietnia do października, ale najlepsze pory sadzenia to wiosna i jesień. Ponieważ długie, wąskie liście liliowców zwisają, nie należy sadzić roślin zbyt blisko siebie. Odległość sadzenia od 50 do 60 cm jest optymalna dla większości gatunków i odmian- odpowiada to około czterem okazom na metr kwadratowy. Ponieważ liliowce preferują glebę bogatszą w składniki odżywcze, możesz użyć nawozu w postaci kompostu.Jeśli stare liście nie zgniją samoczynnie zimą, należy je usunąć wczesną wiosną, zanim zaczną puszczać nowe pąki.

Gdzie posadzić Liliowce?

Ponieważ uwielbiają wilgotną glebę, doskonale nadają się jako rośliny rabatowe do oczek wodnych. Ponadto liliowce nadają się na wszystkie stanowiska rabatowe, od nasłonecznionych do częściowo zacienionych. Wąskie pasy roślinności w pobliżu budynku można zazielenić łatwymi w pielęgnacji i kolorowymi nasadzeniami czystych liliowców. Ze względu na imponujący kształt liliowce sadzi się pojedynczo lub parami w rabatach bylinowych jako tzw. byliny wiodące. Swój urok mają też rabaty z liliowcami czystymi, na przykład pod większymi drzewami z jasną koroną lub w wąskich pasach roślin wzdłuż budynków.