Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 20,00 zł - 35,00 zł

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Ośnieża

Ośnieża

Ośnieża — jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących wiosną.

Halesia to rodzaj rośliny z rodziny styrakowatych, a jej podstawowe dwa gatunki pochodzą z Ameryki północnej. W swojej ojczyźnie dorasta do nawet 28 m wysokości. Jej nazwa łacińska pochodzi od nazwiska brytyjskiego botanika Stephena Halesa. Polska nazwa — Ośnieża odnosi się do jej opadających kwiatów, które ścielą się pod jej koroną niczym śnieg. Przeważnie spotkać ją można w formie drzewa, które jest niezwykle dekoracyjne i mało spotykane w naszych ogrodach.

Obiela, posiada skrętolegle ułożone, zielone liście, posiadające delikatnie piłkowane brzegi. Tym, co wyróżnia ją na tle innych roślin, są jej efektowne, obupłciowe, śnieżnobiałe kwiaty, które pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Wyrastają w kątach liści na długich szypułkach, połączone w niewielkie grona. Kwiaty pojawiają się bardzo obficie i przypominają białe dzwoneczki zwisające w dół. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się owoce z charakterystycznymi skrzydełkami.

Aktywne filtry

Wymagania i uprawa ośnieży.

Ośnieża wymaga, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby o lekko kwaśnym, bądź obojętnym odczynie. Gdyby na jej liściach pojawiła się chloroza, jest to prawdopodobnie znak, że gleba jest za mało kwaśna. Halesia wymaga słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska. Roślina jest wystarczająco odporna na niskie temperatury w naszych warunkach, jednak warto posadzić ją w miejscu osłoniętym od mroźnych zimowych wiatrów. Ze względu na wczesne kwitnienie, kwiaty ośnieży również mogą być narażone na wiosenne przymrozki.

Gatunki i odmiany Ośnieży.

Podstawowymi gatunkami uprawianymi w naszym kraju jest:

  • Ośnieża karolińska (czteroskrzydła) — Halesia carolina — przeważnie spotykana w formie wielopniowego wysokiego krzewu, dorastająca do 10 m wysokości.
  • Ośnieża górska — Halesia monticola — większa docelowo od karolińskiej. Największy okaz w Polsce po 48 latach osiągną 18,5 m wysokości. Ma ona również mniejsze owoce. Przez niektórych botaników, uważana jest jedynie za górską odmianę ośnieży karolińskiej.

Rozmnażanie i zastosowanie ośnieży.

Ośnieżę można rozmnażać poprzez wysiew nasion oraz poprzez sadzonki zielne. Jednak pierwsza metoda jest bardziej czasochłonna i mniej efektywna. Oczywiście dzięki sadzonkom, rośliny wchodzą dużo wcześniej w kwitnienie.

Ze względu na spore rozmiary, warto przemyśleć jej docelowe miejsce w ogrodzie. Pamiętać należy również, aby miejsce to było dostatecznie osłonięte od wiatru, nie tylko ze względu na zimę, ale i dlatego, że ośnieża ma dość miękkie i kruche drewno.

Podczas kwitnienia jest na tyle efektowna, że warto przeznaczyć dla niej eksponowane miejsce. Dobrze czuć się będzie w towarzystwie magnolii, różaneczników i azalii, a wszystko przez jej podobne wymagania siedliskowe. Jako że rośnie dość duża, to pod nią można posadzić niewielkie kwasolubne rośliny wymagające zacienienia.