Przepraszam za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz
Rojniki to zimozielone, wieloletnie byliny o grubych i mięsistych liściach. Rojniki tworzą rozety liściowe tzw. "różyczki". Zależnie od gatunku i odmiany, bywają zielone, żółtawe lub czerwone, a czasem pokryte są włoskami lub osnute delikatną pajęczyną. Pęd kwiatostanowy osiąga od 5 do 60 cm wysokości. Rojnik kwitnie latem - ma niepozorne kwiaty, w kształcie niewielkich gwiazdek, zwykle są żółte lub różowe ale występują też białe, czerwone i fioletowe.
Rojnik to podstawowa roślina na skalniaki. Ta bylina gruboszowata dobrze rośnie w pojemnikach na balkonie i może bez okrycia przetrwać w nich zimę.
Rojnik murowy ma właściwości lecznicze: sok z liści rojnika ma działanie chłodzące, kojące, nawilżające, jednocześnie napina i zmiękcza tkankę. Stosowany zewnętrznie łagodzi schorzenia skórne spowodowane podrażnieniami, stanem zapalnym i leczy rany. Ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, ściągające, antyseptyczne, moczopędne. Znakomicie leczy afty, ranki, oparzenia, stany zapalne jamy ustnej. Oczywiście rojnik ma wiele innych zastosowań w medycynie, ale teraz mamy skupić się na roślinie a nie jej właściwościach.
Wyszukaj ponownie to, czego szukasz