Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 65,00 zł

Wybierz Pojemnik

Wybierz Pojemnik

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Paprocie

Paprocie

Paprocie

Paprocie można spotkać w naturze od Europy po Afrykę Północną i Wyspy Kanaryjskie, a także w Azji Mniejszej i na Kaukazie, w zasadzie paprocie występują na całej kuli ziemskiej, zasięg jest tak rozległy, że spotkać je można od siedlisk tropikalnych aż do Arktyki. Od terenów pustynnych po bagna. Jedynym kontynentem na którym ich nie spotkamy jest Antarktyda. Na świecie powstało tysiące odmian paproci. Liście paproci mogą w przyrodzie urosnąć do bardzo dużych rozmiarów na starych podkładkach. W ogrodzie osiągają długość od 20 do 120 centymetrów. Kształt liści paproci może być przeróżny, od podłużnych, gładkich i błyszczących jak u języcznika, po mocno postrzępione wręcz puchate jak np. u paproci wełnistej! Na poszczególnych roślinach jasnozielone liście ułożone są w kształcie lejka. Są wyraźnie szypułkowe i podwójnie lub potrójnie pierzaste. Z biegiem lat kłącza rozgałęziają się kilkakrotnie, tworząc krzak z licznymi liśćmi. Wysokość paproci zależna jest od jej odmiany.

Aktywne filtry

Uprawa, sadzenie paproci- gdzie posadzić paprocie?

Gleba dla paproci filigranowej powinna być przepuszczalna, świeża, bogata w próchnicę i składniki odżywcze. W cieniu toleruje także umiarkowanie suche podłoże, ale zwykle lubią wilgotne podłoże. Wartość pH korzystnie mieści się w zakresie od obojętnego do lekko kwaśnego. Najlepszym zabezpieczeniem tej paproci na zimę są martwe liście i opadłe liście, które się w nich zbierają. W szczególnie chłodnych miejscach zaleca się zabezpieczenie z liści lub zarośli. Zwiędłe liście należy usuwać tylko wczesną wiosną. Pełnią funkcję dodatkowej ochrony. Jeśli gleba jest ciężka lub piaszczysta, przed sadzeniem należy wymieszać z nią dużą ilość kompostu z liści. Najlepiej sadzić wiosną w odpowiednio dużym dołku. Następnie należy dobrze podlać paproć. Oprócz zastosowania kompostu na wiosnę nie jest konieczne żadne nawożenie. Ponieważ liście są zimozielone, pozostają na roślinie przez zimę. Opadłe liście z drzew można pozostawić na grządce w rozsądnych ilościach – i stanowią naturalny zapas próchnicy dla naszych paproci. Zwiędłe liście można przyciąć, gdy świeże wykiełkują wiosną. Jest to jednak jedynie zabieg kosmetyczny. Jeśli po prostu zostawisz stare liście, z czasem zostaną one pokryte nową zielenią, a w miarę rozkładu wzbogacą glebę w większą ilość próchnicy. Paprocie są mało wrażliwe na szkodniki i choroby roślin. Dzięki temu jest to łatwa w pielęgnacji bylina ogrodowa również w tym sektorze. Paprocie są w większości mrozoodporne.

Jak rozmnażać paprocie ogrodowe ?

Paproć żeńską można rozmnażać przez podział wiosną lub wczesną jesienią. W przypadku dużych paproci całkowicie odsłoń kłącze i podziel je na kilka części, z których każda zawiera co najmniej jeden pęd. Możesz teraz sadzić sekcje pojedynczo w doniczkach. Utrzymuj wilgotną glebę i zimuj doniczki bez mrozu. Wiosną przyszłego roku możesz posadzić paproć w ogrodzie.

Gdzie sadzić paprocie?

W zależności od wielkości ogrodu paproć nadaje się zarówno do sadzenia indywidualnego, jak i grupowego. Najlepiej rozwija się w cieniu drzew. Stanowisko paproci ogrodowych powinno być zacienione. Można ją łączyć z innymi bylinami leśnymi. Główną zaletą paproci ogrodowych jest to, że dobrze komponuje się z roślinami cebulowymi i bulwiastymi, które dziko rosną przez lata, takimi jak dzwonki czy funkie. Paproć wspaniale prezentuje się pomiędzy niskimi, tapicerowanymi bylinami. Bardzo niskie odmiany, nadają się również do ogrodów skalnych.