Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 18,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Sadziec

Sadziec

Sadziec

Gatunki Sadźca pochodzą z Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, ale niektóre z nich pochodzą również z Europy. Często rośnie swobodnie na wilgotnych skrajach lasów lub w pobliżu zbiorników wodnych, ponieważ uwielbia wilgotną glebę o wysokiej zawartości składników odżywczych. Wysokość może być bardzo różna iw zależności od odmiany może wynosić od 80 do 300 centymetrów. Rosną pionowo do lekko zwisających i kępkowatych. Kolory od jasnego różu, do mocnego fioletu. Pojedyncze kwiaty tworzą małe główki, czasami z ponad 50 okazami. Z kolei główki kwiatowe stoją razem w wiechowatych kępach. Liście różnią się nieco w zależności od gatunku, ale przypominają typowy wygląd roślin konopi, są ułożone jak palce i niedokładnie naprzeciw siebie. Składają się z trzech do pięciu części i mają krótkie łodygi.

Aktywne filtry

Uprawa Sadźca

Większość gatunków preferuje wilgotną, bogatą w składniki odżywcze i przepuszczalną glebę o wysokiej zawartości próchnicy. Wolą rosnąć w półcieniu, ale mogą również stać na słońcu, jeśli jest dobre zaopatrzenie w wodę. Gleby bardzo lekkie, piaszczyste należy wzbogacić dojrzałym kompostem lub próchnicą liściową, aby zoptymalizować ich zdolność magazynowania wody. Ponieważ ładne baldachimy kwiatowe są bardzo dekoracyjne nawet zimą pokrytą szronem lub śniegiem, warto poczekać z ich przycięciem do wiosny. Zasadniczo Sadziec jest bardzo wytrzymałą rośliną. Jednak od czasu do czasu może zostać zaatakowany przez mszyce. W niesprzyjających miejscach, które są zwykle zbyt suche, bylina jest również nieco podatna na mączniaka

Gdzie go posadzić?

Ze względu na swoje okazałe rozmiary jest zwykle umieszczany w tle na rabatach bylinowych, jako pojedyncza roślina lub w małej grupie dwóch do trzech roślin. Wszystkie rodzaje Sadźca przyciągają swymi kwiatami pożyteczne owady, a przede wszystkim liczne motyle. Wabią je do ogrodów, zapewniając tym samym dodatkowe żywe akcenty kolorystyczne.