Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 11,00 zł - 14,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Perełkowiec

Perełkowiec

Perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum), Sofora chińska

Perełkowiec japoński synonimy: sofora chińska, szupin chiński, szupin japoński, sofora japońska (sophora japonica L.) - efektowne drzewo, dorastające do 25m wysokości, z charakterystyczną szeroką, rozłożystą koroną i zielonymi i silnie zwisającymi liśćmi. Spotyka się też formy płaczące i kolumnowe. Roślina miododajna ceniona za pięknie wyglądające i ładne pachnące kwiaty, które najczęściej występują w żółtawym lub kremowym odcieniu. Posiada złożone, zielone liście, podobne do liści robinii o długości do 25 cm. Perełkowiec japoński kwitnie w połowie wakacji tj. na przełomie lipca i sierpnia. Kwiaty perełkowca japońskiego są kremowobiałe, motylkowate kwiaty, zebrane są na szczytach pędów w długie kwiatostany. Po przekwitnięciu, pojawiają się długie, owocostany przypominające strąki.

Ta ozdobna roślina o cennych właściwościach zdrowotnych nazwę "perełkowiec" zawdzięcza owocom które wyglądem przypominają sznury pereł. Kwiaty rośliny są źródłem bardzo trwałego, żółtego barwnika.

Aktywne filtry

Właściwości prozdrowotne perełkowca

Perełkowiec należy do najbardziej cenionych ziołowych leków w tradycyjnej medycynie chińskiej . Pąki kwiatowe oraz niedojrzałe owoce szupinu japońskiego są bardzo cennym naturalnym źródłem rutyny (witamina P 12), oraz zawierają dużą ilość naturalnych flawonoidów. Perełkowiec japoński posiada też właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki którym może być stosowany jako środek poprawiający odporność oraz doraźnie, w przypadku wystąpienia infekcji. Perełkowca używa się do zwalczania drobnoustrojów i pasożytów. Ale najbardziej ceni się go za dobroczynne działanie na układ krwionośny - wspomaga pracę serca, normalizuje ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu. Odmiany perełkowca, choć różnią się pomiędzy sobą wyglądem, to mają podobne właściwości.

Polecane gatunki i odmiany

  • Perełkowiec japoński Hrynkiewicz o pstrych liściach a jego młode liście są prawie w całości białe(kremowe).
  • Perełkowiec japoński Pendula o płaczącym zwisłym pokroju.
  • Perełkowiec drobnolistny (Sophora prostrata) pochodzi z Nowej Zelandii. Rośnie bardzo wolno w formie naturalnego bonsai, nie wymagając specjalnego formowania. Wysokość rośliny w sprzyjających warunkach może wynieść 1,5 m. Znosi spadki temperatury do -10°C. W naszym klimacie powinien być uprawiany w doniczce.

Uprawa i pielęgnacja

Perełkowiec nie jest szczególnie wymagający, ale najlepiej rośnie w przepuszczalnej, zasadowej glebie na słonecznym, lub lekko osłoniętym miejscu.Jest bardzo odporny na susze, zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Ale jest podatny na mrozy, zwłaszcza siewki i młode rośliny (warto okrywać je na zimę). Polecany jest do nasadzeń w parkach i dużych ogrodach. Rośliny rozmnażane z nasion pierwsze owoce wydają dopiero po 30 latach od zasadzenia. Późno rusza z wegetacją i późno kwitnie przez co owoce często nie zdążą dojrzeć. Nie przebarwia się jesienią, pozostaje zielony aż do przymrozków.

Perełkowiec można prowadzić w formie krzewu lub małego drzewka, gdyż dobrze znosi formowanie.

Jeden ze starszych (pomnik przyrody, ma ponad 100 lat) okazów rosnących w Polsce rośnie w Łodzi w Parku Poniatowskiego.