Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 19,00 zł

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Łubin

Łubin

Łubin (Lupinus)

Łubiny to rośliny zielne, czasem krzewy. Niektóre rośliny dorastają do 150 cm wysokości. Mają liście dłoniasto złożone, skrętoległe i motylkowe pachnące kwiaty, zebrane w długie grona. Płatki okazałe, barwy białej, żółtej, niebieskiej lub czerwonej. Łubin wyróżnia się obfitością i długością kwitnienia, wabi pszczoły i motyle. Nie potrzebuje nawożenia gdyż jak inne motylkowe przy pomocy bakterii wiążą azot z powietrza, a resztki pożniwne łubinu wzbogacają glebę w próchnicę oraz azot, dlatego można go wykorzystać do użyźniania gleby na mało urodzajnych działkach. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny pastewne bogate w białko. Można hodować go w pojemnikach na balkonach i tarasach, ale powinny być dość głębokie. Kwiaty łubinu można używać na kwiat cięty, ale nie jest zbyt trwały w takiej postaci.

Łubin zawiera alkaloidy dlatego jest rośliną trującą, ale po odpowiedniej obróbce jest jadalny.

Aktywne filtry

Najpopularniejsze gatunki

Łubin trwały (Lupinus polyphyllus), zadomowiony w Polsce gatunek najczęściej uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, roślina pastewna oraz na zielony nawóz. Osiąga do 150cm wysokości. Wytwarza proste, wzniesione łodygi zakończone okazałymi kwiatostanami. Kwiaty są najczęściej mają fioletowo-niebieską barwę ale w sprzedaży dostępne są także odmiany o kwiatach białych, kremowych, żółtych, łososiowych, różowych, czerwonych i bordowych oraz dwukolorowe.

Łubin ogrodowy (Lupinus hybridus) – to szeroka grupa różnorodnych mieszańców wyprowadzonych z gatunków dzikich o szczególnych walorach dekoracyjnych. Łubin ogrodowy dorasta do 120 cm wysokości. Mogą różnić się kształtem i barwą kwiatów. Łubin ogrodowy kwitnie od czerwca do lipca.

Łubin wąskolistny, łubin niebieski, łubin gorzki (Lupinus angustifolius) ma dużo węższe, drobniejsze od łubinu trwałego liście. Kwiaty mają barwę niebieską lub fioletową (rzadziej białą lub różową). Kwitnie od czerwca do września. Jest powszechnie wykorzystywany na nawozy zielone, zawiera dużą ilość białka i może być wykorzystany jako pasza dla zwierząt.

Łubin biały (Lupinus albus) roślina jednoroczna, która dorasta do 1,2 m wysokości. Wytwarza duże, dłoniaste liście. Ma białe kwiaty czasem z odcieniem niebieskiego lub różowego. Łubin biały ma duże wymagania glebowe, i długi okres wegetacji. Nasiona zawierają 36-40% białka i 9% tłuszczu.

Łubin żółty (Lupinus luteus) - Roślina jednoroczna, gatunek najczęściej wykorzystywany jako nawóz zielony. Ma duże znaczenie gospodarcze, nasiona zawierają ok 38% białka oraz tłuszcze. Łubin żółty osiąga do 60 cm wysokości.

Łubin zmienny (Lupinus mutabilis) roślina jednoroczna dorastająca do 1,5m wysokości. Jego kwiaty początkowo są białe z żółtymi skrzydełkami, potem przybierają barwę ciemnofioletową.

Łubin Hartwega (Lupinus hartwegii) – osiąga 60-80cm wysokości. Roślina jednoroczna wyróżniająca się gęstością i długością kwiatostanów (nawet 40-50cm), o kwiatach w kolorze białym, liliowym i zielonym. Łubin kwitnie od lipca do września.

Uprawa łubinu

Łubin ma palowy, głęboki system korzeniowy, dzięki temu jak już się przyjmie to można zapomnieć o jego podlewaniu. Rozmnaża się głównie za pomocą nasion, ale również przez kłącza. Preferuje miejsca słoneczne i może rosnąć nawet na glebach ubogich. Łubin nie jest wymagający co do składu gleby, choć szybciej wzejdzie w ziemi żyznej, lekko kwaśnej. Unikajmy gleb podmokłych. Kwiatostany wyrastają do 150 centymetrów wysokości i są dość gęste i ciężkie dlatego do ochrony przed wiatrem, możemy użyć podpór.

Po przekwitnieniu pędy lepiej od razu wyciąć, gdyż pozostawione szybko zaczną żółknąć i uschną, choć niektóre odmiany po takim zabiegu mogą powtórzyć kwitnienie. Łubin powinien pozostawać na jednym stanowisku najwyżej 4 do 6 lat, później marnieje.

Choroby i szkodniki

Najgroźniejszą chorobą, jaka zagraża tej roślinie jest antraknoza, ale groźne są również fuzariozy oraz opadzina liści łubinu. Większość przenosi się wraz z ziarnem i rozwija się przy dużej wilgotności powietrza. Oprócz tego podatny jest, zwłaszcza na podmokłych gruntach i w dużym zagęszczeniu, na ataki mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego oraz rdzy. Rośliny uprawiane w ogrodzie są zwykle wysadzane z sadzonek i rosną dużo rzadziej niż w rolniczych uprawach, a przez to lepiej osuszane są przez wiatr. Ale jeśli wysiewamy nasiona do gruntu to pamiętajmy o zaprawianiu nasion.

Łubinowi często zagrażają mszyce, zwójki, oprzędziki, przędziorki i ślimaki ale żeruje na nim wiele innych szkodników dlatego warto co jakiś czas przyjrzeć się roślinom i odpowiednio wcześnie reagować na zagrożenie.