Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 21,00 zł - 49,00 zł

Wybierz Pojemnik

Wybierz Pojemnik

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta — piękna i wyjątkowa

Hortensja drzewiasta — Hydrange aarborescens, raczej nie ma nic wspólnego z drzewami, chociaż nazwa mogłaby na to wskazywać. Jest to przecudnej urody krzew, naturalnie występującym na terenie Ameryki Północnej.

To doskonała alternatywa dla hortensji ogrodowej. Dla kogoś, kto chce mieć hortensję o ogromnych kulistych kwiatostanach, ale nie chce jej poświęcać zbyt wiele czasu lub mieszka w terenie gdzie hortensja ogrodowa źle zimuje. Hortensja drzewiasta osiąga docelowo do 1,5 m wysokości. Posiada dość duże, szorstkawe i ciemnozielone liście, które jesienią wybarwiają się na żółto. Jej kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach od czerwca do września. Wygląda wtedy niezwykle zjawiskowo. Kwiaty hortensji drzewiastej zebrane są w duże, kuliste kwiatostany. Podczas deszczu pędy nie wytrzymują pod ich ciężarem i często wyginają się i przewisają. Po wielu latach prac nad gatunkiem wyróżniono odmianę STRONG ANNABELLE, która zyskała dużą popularność dzięki sztywnym pędom, utrzymującym kwiatostany na swoim miejscu.

Aktywne filtry

Hortensja drzewiasta — najpopularniejsze odmiany

Najbardziej rozpowszechnioną odmianą hortensji drzewiastej jest odmiana ANNABELLE, a jej "lepszą" wersją jest odmiana STRONG ANNABELLE o wspomnianych już wcześniej sztywniejszych pędach. Hydrangea arborescens dzięki nim kojarzona jest z białymi kwiatami. Co jakiś czas na rynek wprowadzane są jednak nowe odmiany, o różowych kwiatach. W zależności od odmiany, ich barwa jest mniej, lub bardziej intensywna. Na uwagę zasługuje tu odmiana PINK ANNABELLE oraz seria hortensji drzewiastych CANDYBELLE, z której wyróżnić można odmianę MARSHMALLOW i BUBBLEGUM. Obie o ciekawej słodkiej i pudrowo różowej barwie. Nie tylko kolorem mogą się one różnić. Ciekawą odmianą wartą uwagi jest również odmiana HAYES STARSBUST o lekko spłaszczonych kwiatostanach. Charakterystyczną jej cechą są jednak półpełne, gwiazdkowate kwiatki o początkowo pistacjowym później białym odcieniu.

Uprawa hortensji drzewiastej — co warto wiedzieć?

To hortensja, której niestraszne słońce i suche powietrze. Nie boi się mrozu i trudnych warunków atmosferycznych. Hortensja drzewiasta nie jest również wymagająca co do gleby. W zupełności wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, z wyjątkiem gleb piaszczystych i bardzo podmokłych. Hortensja drzewiasta w ciągu roku wytwarza długie gałęzie a na ich końcach w lecie, tworzy duże kuliste kwiatostany. Do tego potrzebuje dużo składników odżywczych, które możemy dostarczyć, stosując nawozy mineralne lub organiczne.

W pierwszym sezonie podlewamy regularnie, aby umożliwić roślinie stworzenie systemu korzeniowego. Następnie ważne jest, aby podlewać roślinę co tydzień, ponieważ hortensja drzewiasta najlepiej rozwija się w wilgotnej glebie.

Ściółkowanie korą pozwala zabezpieczyć korzenie przed przemarznięciem i wysychaniem. Kora, rozkładając się, użyźnia ziemię w składniki odżywcze i dodatkowo zapobiega zachwaszczeniu. Hortensja drzewiasta kwitnie na jednorocznych gałązkach dlatego każdej wiosny, nie możemy zapomnieć o jej przycięciu. Cięcie wykonujemy na wysokości ok. 25-30 cm nad ziemią. 

Jak sadzić hortensję drzewiastą?

Podczas sadzenia nowo zakupionych hortensji arborescens należy wykopać dołek dwa razy szerszy niż system korzeniowy. Hortensja ma płaski system korzeniowy, zatem to nie musi być głęboki dołek. Krzew przed posadzeniem moczymy w wodzie. Tym sposobem mamy pewność, że cała bryła korzeniowa jest przemoczona i nie grozi jej przesuszenie. Sadząc hortensję, warto pod nią zrobić małe obniżenie ziemi, aby przy podlewaniu zatrzymywała się tam woda, która następnie będzie wsiąkała w podłoże. Najlepiej jest sadzić krzew hortensji wiosną przed kwitnieniem, a to dlatego, że mocna zakorzeniona roślina, która będzie pobierała składniki mineralne z ziemi, będzie mocniej i zdrowiej rosła, a co za tym idzie, kwiaty również będzie miała większe.

Gdyby na liściach hortensji w czasie lata pojawiły się czarne plamki, to jest to nic innego jak choroba bakteryjna, której można pozbyć się, wykonując oprysk środkiem miedziowym np. Miedzianem. Zatrzyma on dalszy jej rozwój, a następne młode przyrosty będą już wolne od choroby. 

Zastosowanie hortensji drzewiastej w ogrodzie.

Hortensja drzewiasta może być wykorzystana w ogrodzie na kilka sposobów. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie rabat tą rośliną, wspaniale wygląda w towarzystwie kolorowych bylin lub traw ozdobnych. Rozświetli nie jeden ciemny zakątek, radząc sobie w lekkim zacienieniu. Może być sadzona pojedynczo lub w większych grupach co potęguje jej efektowny wygląd. Żywopłot? Szpaler? To również dobry sposób na jej wprowadzenie do ogrodu. Dzięki wysokiej odporności na niskie temperatury nadaje się również do uprawy w pojemnikach, co daje nam kolejną możliwość umiejętnego wpasowania do aranżacji np. tarasów. Same zalety, wad jak dotąd brak.