Kategorie

Sklep Internetowy

Werbena

Werbena

Werbena (Verbena L.), witułka

Rodzaj werbena obejmuje ok. 200 gatunków w tym rośliny jednoroczne, byliny i półkrzewy osiągające wysokość do 2 m. Niektóre gatunki uprawiane są jako ozdobne np: werbena żyłkowana, werbena argentyńska/werbena patagońska, werbena oszczepowata, werbena krzaczasta i mieszańce: werbena ogrodowa, werbena pospolita/werbena lekarska (Verbena officinalis). Liście werbeny są szorstkie, pierzaste lub głęboko wcinane. Kwiatki zebrane po kilka do kilkudziesięciu w małe baldachy lub krótkie kłosy barwy od białej przez liliową i różową po czerwoną.

Ziele werbeny pospolitej lub werbeny cytrynowej stosowane jest w celach leczniczych. Werbena znalazła zastosowanie jako środek napotny, przeciwzapalny, żółciopędny, przeciwzakrzepowy, przeciwgorączkowy i wykrztuśny. Uważa się, że werbena działa bakteriobójczo oraz pomaga zwalczyć pasożyty. Pomaga na bóle, także migrenowe, działa uspokajająco i wyciszająco. Stosuje się ją przy dolegliwościach układu pokarmowego. Okłady z werbeny można stosować na trudno gojące się rany, obrzęki oraz wysypki skórne.

Werbena ma piękny zapach i atrakcyjny wygląd. Kwiaty werbeny pospolitej są miododajne i chętnie są odwiedzane przez owady.

Aktywne filtry

Gatunki, odmiany werbeny

Werbena argentyńska (Verbena bonariensis), syn. Werbena patagońska (Verbena patagonica) - Dość wysoka roślina o słabo rozgałęzionych, sztywnych i omszonych łodygach. Nie potrzebuje podpór ale jest dość krucha i silny wiatr może je łamać lub wyłamywać u podstawy pędu. Kwitnie od lipca aż do przymrozków. W Polsce traktujemy ją jak roślinę jednoroczną. Zwykle nie przeżywa spadku temperatury poniżej -10 stopni C, ale może przetrwać zimę w przechowalni. Kolejne rośliny uzyskujemy przez wysiew nasion. Nasiona są bardzo drobne i jest ich tak dużo że w niektórych krajach uznano ją za bardzo inwazyjną.

Werbena cytrynowa (Aloysia citrodora), syn. lippia trójlistna, miłowonka trójlistna czy cukrownica trójlistna - gatunek werbeny dorastający do kilku metrów wysokości (w Polsce do 1 m). Liście lancetowate, około 8 cm długości. Wydzielają intensywny cytrynowy zapach. Jej drobne, jasnofioletowe kwiaty zebrane są w kwiatostany w formie gron i wiech. Charakteryzuje się odświeżającym, cytrynowym smakiem oraz bogatym aromatem, polecana także jako środek przeciwzmarszczkowy, pomaga na bóle głowy, bóle miesiączkowe, łagodzi stany depresyjne, pomaga łagodzić napięcia mięśniowe, łagodzi objawy bolesnych miesiączek, pomaga w zasypianiu, a także skutecznie odświeża oddech. Werbenę cytrynowa stosuje się ją jako przyprawę do deserów i napojów.

Lollipop - werbena patagońska dorasta do 70 cm

Little One - werbena argentyńska dorasta do 40 cm, nie zawiązuje nasion, a tym samym, nie rozsiewa się w ogrodzie.

Santos - werbena żyłkowana, kwiaty w postaci krótkich kłosów, kolor o liliowy/purpurowy, roślina osiąga wysokość : 30- 40 cm.

Werbenę ogrodową podzielono w zależności od wysokości na:

  • Compacta - dorasta do ok. 30 cm wysokości.
  • Compacta Nana - osiąga maksymalnie 15 cm.
  • Grandiflora - może osiągnąć wysokość nawet 50 cm.
  • Wszystkie występują w różnych odmianach barwnych. W uprawie balkonowej bardzo dobrze prezentuje się werbena zwisająca.

Wymagania werbeny

Werbena jest dość łatwa w uprawie i z powodzeniem można hodować ją na ogrodzie lub balkonie. Preferuje słoneczne stanowiska poradzi sobie w półcieniu. Werbena ma małe wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie w żyznych glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym. Dobrze znosi przejściową suszę.

Stanowisko pod uprawę werbeny patagońskiej powinno być dobrze zdrenowane, ponieważ nie służy jej nadmiar wody. Nie trzeba jej szczególnie dokarmiać, wystarczy odrobina uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego.

Samosiejki werbeny warto uszczknąć gdy osiągną kilka centymetrów (rozkrzewią się i uzyskamy więcej kwiatów). Jeśli chcemy by roślina przetrwała do kolejnego roku to trzeba ją wykopać przed zimą i przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Werbenę ogrodową można często podcinać by miała właściwy pokrój, gatunek intensywnie kwitnie dlatego warto dokarmiać rośliny nawozami zawierającymi więcej fosforu i potasu.

Choroby i szkodniki

Werbena ogrodowa może być atakowana przez mszyce i przędziorki, a w ciemnym i mało przewiewnym miejscu przez mączniaka. Na werbenie patagońskiej wymienione wcześniej patogeny nie zagrażają roślinie, choć wyglądają raczej słabo. Tutaj obawiałbym się bardziej szkodników zjadających liście, bo mogą przegryzać łodygi.