Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 18,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Konwalnik

Konwalnik

Konwalnik, wężobród (Ophiopogon)

Konwalniki występują w Azji w klimacie tropikalnym, subtropikalnym i umiarkowanym ciepłym. W naturze rosną zwykle w cienistych zaroślach i lasach. Rodzina liczy ponad 50 gatunków ale do uprawy zwykle wybierane są są takie gatunki jak: konwalnik japoński (Ophiopogon japonicus), konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) i konwalnik jaburan (Ophiopogon jaburan). Najbardziej mrozoodporny i polecany do uprawy w Polsce jest konwalnik płaskopędowy, choć i jego warto okryć przed zimą.

Konwalnik jest dość często uprawianą rośliną i występuje w licznych odmianach. W zależności od odmiany liście rośliny mogą być: bardzo ciemne (prawie czarne), zielone, srebrzysto-zielone lub z białe z obrzeżeniem. Konwalnik ma wąskie, skupione w mniej lub bardziej gęstą kępę liście (wyglądem przypomina trawę). Kwiaty zebrane są w grona, rzadziej wiechy, zwieszone a czasem podniesione. Płatki białe, liliowe lub fioletowe. Owocem jest kulista, mięsista. niejadalna jagoda barwy niebieskiej. Konwalnik "czarna trawa" należy do najciemniejszych roślin występujących w przyrodzie.

Roślinę można wykorzystać do tworzenia barwnych kompozycji. Nadaje rabatom i ogrodom większego kolorytu. Konwalnik to mało wymagająca zimozielona bylina ozdobna sadzona często jako roślina okrywowa.

Aktywne filtry

  • Konwalnik płaskopędowy NIGRESCENS

    18,00 zł
    Interesująca bylina o ciemnych(prawie czarnych) liściach, potocznie zwana "czarną trawą". Od lipca do września pojawiają się piękne kwiaty - małe, białe z lekko różowym zabarwieniem przypominające kwiaty konwalii. Jesienią wytwarza niewielkie czarnawe jagody - przypominające grafitowe perły.

Konwalnik japoński jest rośliną leczniczą. Bulwiaste korzenie konwalnika są jadalne w medycynie chińskiej uchodzą za afrodyzjak, mają wspierać płodność i laktację oraz działać odmładzająco. Konwalnik korzystnie wpływa na układ odpornościowy, ułatwia trawienie, łagodzi stres i ułatwia zasypianie.

Odmiany konwalnika

  • Konwalnik płaskopędowy Nigrescens - rośnie w kępkach o wysokości 20 - 30 cm. Kwitnie latem, kwiaty niewielkie, pachnące, fioletowo-białe, dzwonkowate. Konwalnik Nigrescens znany jest też pod nazwami: "czarna trawa konwalnik", "Black Dragon", Ebony Knight"
  • Konwalnik płaskopędowy Niger - "czarna trawa", "trawa niger" poszukiwana jest z powodu wąskich, lancetowatych liści o fioletowym prawie czarnawym zabarwieniu. Osiąga ok. 30-40cm wysokości, ma drobne, dzwonkowate kwiaty o biało-liliowej barwie. Kwitnie od lipca do września. Jagody prawie czarne.
  • Konwalnik płaskopędowy Black Beard charakteryzuje się szybszym wzrostem w porównaniu do dość powszechnej odmiany Nigrescens, owoce błyszczące czarne. Dorasta do 25 cm wysokości.
  • Konwalnik japoński Minor - roślina ozdobna o błyszczących, zimozielonych liściach i białych lub fioletowych kwiatkach. Kwitnie latem, a później pojawiają się bardzo dekoracyjne, turkusowo-granatowe owoce. Kolor liści zależy od odmiany. Z odmiany wyhodowano sporty Variegata o liściach zielonych w białe pasma, i Nana o liściach długości do 10 cm.

Warunki uprawy i pielęgnacja

Konwalnik jest dość tolerancyjny względem warunków świetlnych. Lubi miejsca jasne, dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Duża ilość światła rozproszonego jest korzystna dla intensywności zabarwienia liści, choć może rosnąć na stanowiskach słonecznych to jednak nadmiar bezpośrednich promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia części nadziemnych. Preferuje średnio żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne przepuszczalne gleby o pH od lekko kwaśnego po obojętny. Starsze rośliny dobrze znoszą krótkie okresy suszy. Nawożenie na jesień fosforem i potasem pozwoli roślinie lepiej przygotować się do zimy. Na zimę warto rośliny okryć (wystarczy stroisz). Stare, zaschnięte liście lepiej usuwać wiosną, gdyż w zimie stanowią ochronę przed mrozem. Roślinę można rozmnażać przez podział kłączy wczesną wiosną lub pod koniec lata. Możliwy jest też wysiew z nasion.