Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 8,00 zł - 15,00 zł

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Krwawnik

Krwawnik

Krwawnik lecznicza roślina ozdobna

Istnieje ponad 100 gatunków krwawnika (Achillea) występujących w Europie i zachodniej Azji. Łatwość pielęgnacji, różnorodność kolorów i popularność wśród owadów sprawiły, że trafiła do ogrodów jako roślina ozdobna. Ponadto krwawnik pospolity należy do dużej rodziny roślin leczniczych. Jego cenne składniki mają pozytywny wpływ na wątrobę, żołądek, jelita, woreczek żółciowy i skórę, jako herbata, nalewka lub do kąpiel. Nazwa botaniczna Achillea pochodzi od imienia Achillesa, który według legendy leczył swoje rany ziołem tej rośliny. Rodzina krwawników obejmuje gatunki dorastające od 10 do 150 centymetrów. Forma wzrostu różni się w zależności od gatunku. Niektóre rosną w kępach, inne tworzą gęste poduszki, a jeszcze inne mają tendencję do rozmnażania się i szybkiego kolonizowania większych obszarów. Krwawnik pospolity kwitnie w wielu różnych kolorach, od delikatnego różu przez jasny róż do jaskrawego szkarłatu. Jednak to, co je wszystkie łączy, to kształt kwiatów: liczne, drobne pojedyncze kwiaty tworzą charakterystyczne pseudobaldachimy. Poszczególne kwiaty składają się z małych kwiatów promieni, które mogą być różnie zabarwione. W ich centrum znajdują się maleńkie kwiatostany krążkowe, które u wszystkich gatunków i odmian są żółte. Kwiaty pojawiają się w czerwcu, a następnie kwitną we wrześniu dla wielu odmian. Wydzielają przeważnie aromatyczny zapach, który magicznie wabi pszczoły i inne owady. Po kwitnieniu krwawnik tworzy niepozorne żółtawe do szarawych owoce zawierające drobne brązowe nasiona.

Aktywne filtry

Uprawa krwawnika

Krwawnik pospolity nie stawia wysokich wymagań co do swojej lokalizacji. Rośnie naturalnie na łąkach i pastwiskach, wzdłuż poboczy dróg. Słoneczne położenie i otwarta przestrzeń jest idealna dla wszystkich gatunków. Krwawnik preferuje przepuszczalną, lekką, piaszczystą glebę, która może być jednak zasobna w składniki pokarmowe. Szczególnie gatunki o szarych liściach potrzebują dobrego drenażu, ponieważ preferują suszę. Gatunki zielonolistne radzą sobie również z wilgotną glebą. Przed sadzeniem należy poprawić ubogą glebę za pomocą kompostu i poluzować ciężką gliniastą glebę piaskiem lub żwirem. Podobnie jak w przypadku większości bylin, najlepszy czas na sadzenie krwawnika to wiosna i jesień.

W jakich miejscach sprawdzi się krwawnik?

Rodzaj użytkowania zależy od wysokości wzrostu. Rodzimy krwawnik pospolity zdobi głównie ogrody naturalne i przydomowe. Odpowiednimi partnerami dla krwawnika będzie wiele kochających słońce bylin. Piękne kontrasty tworzą rośliny o innych kształtach kwiatów, na przykład jeżówka , szałwia lub trawy ozdobne . Gatunki niskie nadają się do stosowania w ogrodach skalnych oraz do donic i misek. Szczególnie wysokie gatunki krwawnika są popularnymi kwiatami ciętymi, ale mogą być również używane do robienia suszonych bukietów