Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Kłosowiec

Kłosowiec

Kłosowiec- słodka pokrzywa

Dziki gatunek rośnie w północno-wschodnich Chinach, w Korei i Japonii. Tam jest stosowany w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej Pokrzywa zapachowa od kilku lat znajduje coraz więcej fanów wśród ogrodników hobbystów dzięki swoim ładnym świeczkom kwiatowym, odświeżającemu zapachowi i bardzo długiemu okresowi kwitnienia. Kwiaty pachnących pokrzyw, które należą do rodziny miętowatych, również przyciągają liczne owady, a nawet można zbierać i jeść kwiaty i liście różnych gatunków. Nazewnictwo gatunków i odmian tego wieloletniego rodzaju jest nieco mylące. Niektóre są określane jako pachnąca pokrzywa lub mięta górska. Pokrzywy zapachowe można podzielić na dwie grupy. Cztery gatunki z Chin, Korei i Ameryki Północnej oraz ich odmiany, które należą do pierwszej grupy bylin ogrodowych, nie tylko rosną znacznie wyżej niż gatunki z drugiej grupy, ale są również bardzo krzaczaste. Ich wyprostowane łodygi, całe pokryte silnie pachnącymi, szerokimi liśćmi, tworzą gęste kępy. Gatunki te mogą osiągnąć wysokość do 2,50 metra. Gatunki ciepłolubne, które tworzą drugą grupę, pozostają nieco mniejsze i charakteryzują się raczej luźno rozgałęzionym wzrostem. Żaden z nich nie ma więcej niż metr wzrostu, niektóre ledwo sięgają 30 centymetrów. Okres kwitnienia, który w zależności od gatunku i odmiany trwa od końca czerwca do września. Charakterystyczne dla wszystkich rodzajów pachnącej pokrzywy są również kwadratowe łodygi i uderzający zapach anyżu lub kopru włoskiego, który wydzielają liście po zgnieceniu.

Aktywne filtry

  • Kłosowiec KUDOS CORAL (PBR)

    9,00 zł

    Kłosowiec Kudos Coral uprawiany jest przede wszystkim ze względu na dekoracyjną wartość koralowych kwiatostanów, których długość dochodzi do 12 cm. Kwitnie obficie od lipca do września. Pachnące i smakujące anyżkiem ulistnienie używane jest w mieszankach herbat ziołowych lub jako przyprawa.

  • Kłosowiec KUDOS MANDARIN (PBR)

    9,00 zł

    Kłosowiec Kudos Mandarin zakwita na intensywny, pomarańczowy kolor. Zaletą kłosowców jest nie tylko długie i obfite kwitnienie trwające od czerwca do września, ale również wytwarzanie jadalnych i aromatycznych liści.

Uprawa kłosowca

Ogólnie rzecz biorąc, im są one bardziej suche, tym pokrzywy są bardziej odporne na zimę. Byliny nie radzą sobie z podmokłymi i wilgotnymi zimami. Idealne miejsce do sadzenia w pełnym słońcu z bogatą w składniki odżywcze, dobrze przepuszczalną glebą. Agastache w doniczce można sadzić od wiosny do jesieni. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie nie jest zbyt bogata w składniki odżywcze, przed sadzeniem należy ją wzbogacić dobrze przyprawionym kompostem. W nasłonecznionym miejscu z suchą, przepuszczalną glebą agastache wyrosną w dużych ilościach.

Gdzie posadzić kłosowca?

Latem wraz z jeżówką , floksem przyciągają wzrok na rabatach bylinowych. Typowe jesienne trawy, takie jak proso rózgowe , są również świetnymi partnerami dla kłosowca. Głęboki niebiesko-fioletowy kolor niektórych pachnących odmian pokrzywy, tworzy szczególnie piękny kontrast z żółtymi kwitnącymi bylinami.