Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 18,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Suchodrzew

Suchodrzew

Suchodrzew chiński — Lonicera pileata — odporny i zimozielony

Suchodrzew chiński jest rośliną z rodziny przewiertniowatych. Naturalnie występuje w Azji. Jest to roślina zimozielona, kwitnąca, z powodzeniem uprawiana w Polsce jako roślina ozdobna. Ceniony jest za swoje walory dekoracyjne, którymi oprócz zimozielonych liści są kwiaty a szczególnie pojawiające się jesienią fioletowo niebieskie jagody, które są pożywieniem dla ptaków zimą. Najczęściej wykorzystywany jest jako gęsta roślina okrywowa.

Aktywne filtry

Jak wygląda suchodrzew chiński?

Jest to niewielki krzew o szeroko rozłożystych gałązkach dorastający do 1 m wysokości. Posiada cienkie pędy, rozgałęziające się poziomo. Często w górnej części krzewu pędy przewieszają się do dołu. Na pędach wyrastają naprzeciwlegle niewielkie, zielone, skórzaste, lancetowate liście. Krzewy są gęste i ładnie regenerują się po cięciu, dzięki czemu można je formować. Suchodrzew kwitnie wiosną od maja do czerwca. Kwiaty niewielkie, niepozorne, ukryte wśród liści i bez większych walorów estetycznych. Ich zaletą jednak jest ich przyjemny zapach unoszący się wokół rośliny w czasie kwitnienia. Po przekwitnięciu, w miejscu kwiatów pojawiają się kuliste, błyszczące owoce, które po dojrzeniu przybierają fioletowo niebieską barwę i są bardzo dobrze widoczne na krzewie.

Suchodrzew chiński — najciekawsze odmiany

Ten zimozielony krzew posiada kilka odmian, które różnią się wyglądem od podstawowej formy.

Odmiana MOSS GREEN dorasta do 70 cm wysokości, kwitnie na przełomie maja i czerwca, jest również zimozielona i czasem wymaga okrycia podczas mroźnej zimy.

Suchodrzew chiński VARIEGATA natomiast ma niezwykle dekoracyjne, biało zielone liście, które uwydatniają dodatkowo jego ciemnofioletowe owoce. Maksymalnie dorasta do 80 cm wysokości i nawet 150 cm szerokości.

Rozłożysty pokrój roślin i ich warunki siedliskowe dają nam wiele możliwości jego zastosowania w ogrodzie, o czym później.

Jak uprawiać suchodrzew chiński?

Ten krzew ozdobny najlepiej rośnie na żyznych, umiarkowanie wilgotnych, próchniczych, przepuszczalnych glebach. Wymaga słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i cięcie. Dobrze radzi sobie również z okresowymi suszami. Na żyznych glebach suchodrzew nie wymaga nawożenia. Nie wymaga cięcia, jednak aby uzyskać ładny zwarty pokrój, można go przyciąć po kwitnieniu. Jednak należy pamiętać, że regularnie przycinany krzew nie będzie tak obficie owocował. Dzięki temu, że tak dobrze znosi cięcie, można go też formować. Jest to roślina dostatecznie mrozoodporna, jednak może przemarzać w czasie bezśnieżnych zim, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju można je zabezpieczyć poprzez okrywanie agrowłókniną. Gdyby jednak pędy przemarzły, nie musimy się martwić. Wystarczy usunąć uszkodzone części rośliny a, ona bardzo szybko się zregeneruje.

Zastosowanie suchodrzewu

Można sadzić go na rabatach w towarzystwie innych roślin ozdobnych, nadaje się również do sadzenia na skarpach. Jako że rośnie szeroko i nisko, nadaje się też do zadarniania powierzchni gleby. Można tworzyć z niego niewysokie, nieformowane i formowane żywopłoty, oraz pojedyncze formy geometryczne. Pięknie wygląda w ogródkach skalnych, w ogrodach w stylu japońskim i nowoczesnym. Sprawdzi się jako uzupełnienie rabat, będzie dobrym towarzystwem dla kwitnących byli, krzewów i traw ozdobnych.