Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 23,00 zł - 30,00 zł

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Migdałek

Migdałek

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

To niezbyt wysoki krzew osiągający zazwyczaj 1-2,5 m wysokości dostępny zarówno w formie krzewiastej, jak i w formie piennej. Kwiaty migdałka pojawiają się w kwietniu i maju, jeszcze przed pełnym rozwinięciem liści. W tym okresie pędy krzewu są wręcz obsypane atrakcyjnymi białoróżowymi kwiatami wydzielającymi słodki, migdałowy zapach. Kwiaty w kształcie małych różyczek w zależności od stopnia rozwoju, zmieniają swą barwę – początkowo mają kolor mocno różowy, później przebarwiają się na jasnoróżowy do prawie białego. Liście migdałka są trójklapowe, piłkowane, owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Migdałek jest łatwy w uprawie i osiąga niewielkie rozmiary, dzięki czemu nadaje się do małych ogrodów, na balkon czy taras.

Aktywne filtry

Wymagania, uprawa, pielęgnacja

Migdałek nie jest całkowicie mrozoodporny, w cięższe, bezśnieżne zimy może przemarzać. Formy drzewiaste bardziej narażone są na przemarzanie dlatego warto je okrywać na zimę. Powinien być sadzony w glebie żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru.

Po kwitnieniu pędy rośliny wymagają przycięcia o 2/3 ich długości (starsze pędy skracamy jeszcze niżej). Cięcie jest niezbędne dla zachowania obfitego kwitnienia rośliny w kolejnych latach (pąki kwiatowe migdałka tworzą się latem na jednorocznych pędach i rozwijają się dopiero wiosną następnego roku). Aby migdałek obficie kwitł powinniśmy go nawozić w dwóch terminach stosując nawozy do roślin kwitnących. Pierwszy raz podczas kwitnienia oraz w lecie, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok.

Choroby i szkodniki

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilioza)– to jedna z najczęściej występujących chorób migdałowca na pniu. Monilioza jest groźną chorobą powodującą więdnięcie, brązowienie i w konsekwencji obumieranie liści migdałka trójklapowego, które nie opadają, ale pozostają na roślinie. Porażone pędy migdałka należy wycinać aż do zdrowej tkanki.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych – na liściach migdałka pojawiają się niewielkie, brunatne plamy z czerwonawą obwódką. Chore tkanki się wykruszają i na liściach powstają dziury. W zaawansowanym stadium choroby liście robią się żółte, następnie brązowieją i zupełnie opadają.

Migdałek nie ma jakiś specjalnych wrogów wśród owadów. Należą do nich mszyce, które podczas żerowania uszkadzają tkanki roślin i oblepiają lepką wydzieliną przez co ułatwiają wnikanie chorób grzybowych. Oraz gąsienice motyli zjadające liście np. zwójki.