Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 14,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Jeżówka

Jeżówka

Jeżówka słoneczna bylina

Popularna bylina ogrodowa z rodziny astrowatych, która pierwotnie pochodzi z prerii Ameryki Północnej. Dzika bylina była już uważana przez Indian za antyseptyczną roślinę leczniczą i jest dziś używana w wielu preparatach na przeziębienie. Termin Jeżówka odnosi się do kolczastej tekstury główek kwiatowych. Nazwa botaniczna Echinacea pochodzi od greckiego słowa echinos, co oznacza również jeż. Jeżówka purpurowa tworzy wyprostowane kępy. Pionowe łodygi pokryte włosiem wyrastają z mocnego korzenia palowego z licznymi pionowymi korzeniami wtórnymi. Bylina dorasta do 80-100 cm wysokości. Liście podstawowe są jajowate, ząbkowane, szorstkie, owłosione, ciemnozielone i do 15 cm długości. Liście łodygi są nieco mniejsze. Od lipca do września pojawiają się stokrotkowate główki kwiatowe. Obecnie dostępne są odmiany o białych, żółtych i pomarańczowych, czerwonych, różowych, fioletowych, a nawet zielonych kwiatach!

Aktywne filtry

Uprawa Jeżówki

Ta wspaniała bylina potrzebuje słonecznego miejsc. Bedzie rosła również miejscach półcienistych, ale zawiąże w nich mniej kwiatów. Jeżówka najlepiej rozwija się na żyznej, przepuszczalnej glebie, która nie jest zbyt ciężka. Roślina jest stosunkowo krótkowieczna, dlatego zaraz po kwitnieniu należy ją przyciąć na szerokość około 20 cm nad ziemią.

Gdzie posadzić Jeżówkę?

Echinacea bardzo ładnie prezentuje się na nasłonecznionych rabatach, na przykład w połączeniu z astrami , trawami ozdobnymi czy rudbekią . Bogata w nektar bylina, która przyciąga liczne motyle i pszczoły, sprawdza się również na otwartych przestrzeniach bliskich naturze. Długie łodygi kwiatowe tworzą imponujące kwiaty cięte.