Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 11,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Żylistek

Żylistek

Żylistek (Deutzia)

Żylistek należy krzewów ozdobnych z rodziny hortensjowatych. W środowisku naturalnym występuje w Azji. Żylistki to bardzo efektowna dekoracja przydomowych ogrodów, parków oraz zieleni miejskiej. Są łatwe w uprawie i mają małe wymagania środowiskowe. Liście żylistków zwykle są dość duże ciemnozielone pokryte włoskami. Kwiaty białe lub różowe mają gwiazdkowate, rozłożone płatki i są zebrane w luźne wiechy. Kwitną późną wiosną i na początku lata zachwycając licznymi kwiatami. Żylistki mają ok 1,5 m wysokości. Gatunki żylistka różnią się między sobą terminem kwitnienia, kolorem kwiatów i wysokością.

żylistek wrzosowy (Deutzia carnea), do 0,7 m

żylistek karbowany (D. crenata), ok. 3 m

żylistek wysmukły (Deutzia gracilis), od 0,5 m do 1,5 m

żylistek mieszańcowy (D. x hybrida), ok 1,5 m

żylistek różowy (D. x rosea), 1-2 m

żylistek okazały (D. x magnifica), 1,5-3 m

żylistek szorstki (Deutzia scabra), ok. 3 m.

Aktywne filtry

Uprawa żylistka i pielęgnacja:

Najlepiej rośnie on na glebach średnio zwięzłych przewiewnych, próchnicznych i jest tolerancyjny co do pH gleby. Jest też dość tolerancyjny wobec nasłonecznienia (dobrze znosi zacienianie i nawet pod koronami drzew obficie kwitnie, ale preferuje stanowiska słoneczne, choć tu pamiętajmy o podlewaniu podczas suszy). Większość żylistków oznacza się małą wytrzymałością na niskie temperatury młode krzewy należy okopczykować na zimę, a na wiosnę okrywać np. agrowłókniną podczas przymrozków. Jednak wykazują dużą witalność bo nawet po przemarznięciu z przyziemnych części rośliny wyrastają nowe pędy, szybko odbudowujące koronę. Starsze krzewy żylistka są dużo odporniejsze.

Krzewy żylistka przycina się po kwitnieniu, co wypada zazwyczaj w czerwcu lub lipcu. Przekwitłe pędy skraca się o połowę. Co kilka lat wskazane jest wykonanie mocniejszego cięcia odmładzającego żylistka. Prześwietlamy środek krzewu, zapewniając mu optymalny dostęp światła. Należy pamiętać, także aby systematycznie usuwać gałęzie suche, uszkodzone czy zniekształcone.

Przyrasta dość mocno więc co jakiś czas warto wspomóc go długo działającym nawozem mineralnym lub obornikiem.