Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 17,00 zł - 35,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Grusza

Grusza

Grusze

Gruszki to owoce, których właściwości i wartości odżywcze są doceniane od wieków. Współcześni naukowcy polecają gruszki na poprawę pracy mózgu i tarczycy. Gruszki, jako jedne z nielicznych owoców, zawierają jod. Ponadto na tle innych owoców wyróżniają się zawartością boru - pierwiastka wspomagającego pracę szarych komórek oraz poprawiającego możliwości koncentracji. Bor zapobiega również utracie wapnia z kości, w związku z tym gruszki, ale te dojrzałe, powinny jeść osoby narażone na osteoporozę. Dodatkowo gruszki mogą zapobiec udarowi mózgu i rozwojowi nadciśnienia.

Gruszki zawierają 5–10 proc. węglowodanów, a ich indeks glikemiczny to 30. W związku z tym nie stanowią one dużego obciążenia dla trzustki i bez obaw mogą po nie sięgać osoby chore na cukrzycę.

W 100 g gruszek znajduje się tylko 57 kcal. Ponadto w większości (84 proc.) składają się z wody i zawierają sporo pektyn. Gruszki w formie musu można podawać już dzieciom po 6. miesiącu życia.

Gruszki mogą zapobiec rozwojowi nadciśnienia, gdyż zawierają obniżający ciśnienie krwi potas (aż 116 mg w 100 g).

Kobiety w ciąży powinny uzupełnić swój jadłospis właśnie o gruszki, ponieważ zawierają one potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka kwas foliowy (7 μg/100 g), witamina B9 która może zapobiec wystąpieniu ciężkich wad rozwojowych u płodu.

Najbogatsza w cenne składniki jest skórka gruszek, dlatego owoce najlepiej jeść nieobrane. Wystarczy tylko dokładnie umyć je w ciepłej wodzie, a potem w zimnej.

Z gruszek można przyrządzić nie tylko przetwory i desery, są też idealnym dodatkiem do potraw mięsnych, którym dodają lekkiego aromatu i słodkiego smaku. Gruszki mogą być nadzieniem np. pieczonej kaczki, filetów z kurczaka lub karkówki. Sprawdzą się również jako składnik sałatek, Idealnie komponują się także z orzechami i serem pleśniowym.

Aktywne filtry

Grusza pospolita(Pyrus Communis)

W stanie dzikim drzewa gruszy mają nawet do 20 m wysokości, koronę piramidalną a u starszych drzew kopulaste. Ale te uprawne (odmianowe)są popularnymi drzewami owocowymi.

Odmiany gruszy i ich zastosowanie

Grusza gruszy nierówna. Na przetwory - dżemy, konfitury i pikle - nadają się inne odmiany, np: Lukasówka, która odznacza się oryginalnym lekko winnym, smakiem, Komisówka, grusze azjatyckie oraz Generał Leclerc. Z kolei do zamarynowania w occie najlepiej wybrać charakteryzującą się słodko-kwaśnym miąższem Paryżankę. Gruszki można także suszyć - w tym wypadku dobrze sprawdzi się odmiana Bonkreta Williamsa, która owocuje latem. Większość to stare odmiany grusz, które rzadziej chorują.

Najpopularniejszą odmianą gruszek jest klapsa(Faworytka). Ma bardzo soczysty i słodki miąższ, podobnie jak inna dobrze znana odmiana - Konferencja którą najlepiej jeść na surowo. Ewentualnie mogą być one składnikiem deserów i kompotów, ale typowo deserową jest Carola.

Grusza Konferencja - jedna z najpłodniejszych i najmniej wymagających odmian deserowych. Owoce deserowe są duże 100-150g smaczne, o bardzo słodkim i soczystym miąższu, dojrzewają na przełomie września i października. Owoce gruszy konferencji warto zebrać przed całkowitym dojrzeniem bo dobrze się przechowują i wolno dojrzewają.

Grusza Komisówka - chyba najsmaczniejsza zimowa odmiana deserowa. Owoce bardzo duże, o masie sięgającej 450g., mają one szeroko jajowaty kształt, zaś ich gładka, zielonożółta skórka nabiera z czasem delikatnego połysku. Miąższ jest niezwykle soczysty, ma masłową konsystencję i białokremowy kolor. Zapylacz: Komisówka, Konferencja.

Grusza Generał Leclerc - późno jesienna odmiana gruszy. Owoce są duże, bardzo smaczne. Skórka zielono-żółta gładka w kolorze brązowym, ordzawiona. Miąższ kremowobiały, delikatny, winno-słodki, bardzo aromatyczny. Okres dojrzewania owoców przypada na początek października, ale najlepiej smakuje po leżakowaniu. Plonuje umiarkowanie obficie. Zapylacze: Konferencja, Komisówka

Grusza Faworytka - to odmiana deserowa. Owoce gruszy zbieramy w drugiej połowie sierpnia, są duże i bardzo duże, pokryte zielonkawożółtą z jasnoczerwonym rumieńcem skórką. W smaku są słodko-kwaśne i delikatne. Z czasem, po zbiorze, stają się coraz bardziej słodkie i miękkie. Zapylacze: Bonkreta Williamsa, Komisówka.

Grusza Lipcówka kolorowa - Owoce dojrzewają bardzo wcześnie bo już w połowie lipca są jajowate o zielono-żółtej skórce z czerwonym rumieńcem, miąższ zielono-biały, kremowy, smaczny, mało słodki. Zapylacze: Konferencja, Faworytka, Bonkreta Williamsa

Grusza Carola - odmiana bardzo poszukiwana przez konsumentów, jednak ze względu na nieregularne plonowanie, rzadko uprawiana w sadach towarowych. . Deserowe owoce są duże o masie nawet 250g. Skórka gładka żółtozielona. Miąższ bardzo smaczny,delikatny , soczysty, słodki, aromatyczny. Termin zbioru przypada na drugą i trzecią dekadę września, ale najlepiej smakują kilka tygodni po zerwaniu. Zapylacze: Konferencja, Komisówka

Grusza Lukasówka należy do najlepszych, późnych odmian gruszy. Tworzy duże lub bardzo duże jajowato owalne owoce (ponad 220 g), o białym, aromatycznym i soczystym miąższu. Owoce zbieramy na przełomie września i października, nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory.

Odmiany grusz azjatyckich rodzą bardzo soczyste owoce, zwykle kształtem przypominające jabłko. Są bardzo odporne na większość chorób, a zwłaszcza na parcha gruszy. W okres owocowania wchodzą dość wcześnie - nawet w drugim roku od posadzenia. Jednak te najbardziej cenione odmiany nie przetrwają naszych zim. Do popularnych odmian gruszy azjatyckiej uprawianych w Polsce należą: Chojuro Shinseiki, Hosui, Nijiseiki.

Grusza uprawa:

Smakowite, soczyste i słodkie gruszki to jedne z naszych ulubionych owoców.
Grusze niezbyt dobrze znoszą mróz, łatwo zapadają na choroby (np. rdzę gruszy) i źle znoszą suszę. Zanim więc zdecydujemy się na uprawę gruszy, powinniśmy dobrze poznać jej wymagania.
Grusze wymagają żyznej, próchniczej, dobrze uprawionej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH.
Drzewa są też dość wrażliwe na niskie temperatury. W czasie mroźnych zim może przemarzać nawet ich system korzeniowy a wiosenne, kilkustopniowe przymrozki mogą niszczyć pąki. Z tego względu unikajmy sadzenia ich na terenach otwartych i w zastoiskach mrozowych, pod uprawę gruszy należy wybierać stanowisko: ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru.

Nawożenie

Oprócz właściwego stanowiska o powodzeniu uprawy gruszy decydują też zabiegi pielęgnacyjne. Drzewo rośnie silnie, dlatego grusza potrzebuje (m.in. cynku, wpływającego na jakość owoców oraz żelaza, boru i miedzi).
Z tego względu w okresie wegetacyjnym należy systematycznie zasilać je nawozami wieloskładnikowymi, rozpoczynając wczesną wiosną i kończąc z początkiem lipca (np. YaraMila Complex, lub inny nawóz do drzew i krzewów owocowych z mikroskładnikami).
Drzewa najlepiej sadzić wiosną ze względu na ryzyko przemarznięcia młodych drzewek.

Jak i kiedy przycinać grusze

Ważnym zabiegiem podczas pielęgnacji jest odpowiednie przycinanie gruszy. Pierwszy zabieg wykonuje się zaraz po posadzeniu drzewka, nadając mu odpowiednią wysokość. Drzewko przycina się na żądaną wysokość i usuwa z niego wszystkie pędy.
W drugim roku ( wiosną)skraca się o 1/3 pędy boczne, a przewodnik przycina na ok. 40-50 cm powyżej konarów. W dwóch kolejnych latach stopniowo formuje się koronę, wybierając kolejne pędy na konary.
W czwartym roku usuwa się przewodnik nad ostatnim konarem, co kończy proces formowania drzewka. W kolejnych latach jednym z ważniejszych zabiegów będzie już głównie wycinanie pionowych, silnie ulistnionych pędów jednorocznych (tzw. wilków), które na gruszy tworzą się obficie i zacieniają niższe gałęzie.
Co roku warto też usuwać część najstarszych krótkopędów, gdyż w kolejnych latach będą tworzyć mniejsze owoce.

Pamiętaj o podlewaniu grusz

Następna ważna sprawa to nawadnianie. Grusze są bardzo wrażliwe na susze, dlatego w okresach bezdeszczowych należy je systematycznie podlewać.
Jeśli planujemy posadzić ich w ogrodzie kilka, musimy zapewnić roślinom odpowiednio dużo przestrzeni, dostosowując rozstaw do wymagań danej odmiany lub podkładki drzewa szczepione na pigwie sadzi się gęściej bo co ok. 1-1,5 m. Dobrze byłoby też posadzić obok siebie kilka dobrze zapylających się odmian, co zwiększy ich plonowanie.

Choroby gruszy

Jeśli istnieje taka możliwość, warto unikać sadzenia grusz w sąsiedztwie jałowców, gdyż wtedy wzrasta ryzyko wystąpienia na nich uciążliwej i wyniszczającej choroby: rdzy gruszy.