Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 31,00 zł - 39,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Kuflik

Kuflik

Kuflik - callistemon laevis - wiecznie zielony krzew

To rodzaj obejmujący wiele gatunków wiecznie zielonych krzewów i drzew. Pochodzi z Australii i jest blisko spokrewniony z gatunkami z rodziny Myrtaceae czyli mirtowatych. Zależnie od gatunku lub odmiany osiągają od 60 cm wysokości do nawet 4 m. Kuflik ma pokrój krzaczasty a odpowiednio prowadzony przypomina małe drzewko. W naszych warunkach najczęściej uprawiany jest kuflik cytrynowy, który dorasta maksymalnie do 150cm wysokości. W krajach anglojęzycznych nazywany bottlebrush co w dosłownym tłumaczeniu znaczy szczotka do butelek. Dlaczego? To ze względu na jego ok 15 cm kwiatostany przypominające właśnie taki kształt. W czasie kwitnienia wygląda bardzo efektownie i dekoracyjnie. Jego charakterystyczne kwiaty pojawiają się początkiem lata. Kępki długich i cieniutkich, przeważnie krwisto czerwonych pręcików, zebrane są wokół pędu, na jego końcu. Ozdobą krzewu są także podłużne, lekko owalne, zimozielone, skórzaste liście.

Aktywne filtry

Jak wygląda uprawa kuflika i jego pielęgnacja?

Rośliny te najlepiej czują się na przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach. Wilgoć w podłożu najważniejsza jest w czasie kwitnienia. Do podlewania najlepiej używać wody deszczowej i usuwać jej nadmiar z podstawki. Wymagają słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska. W naszych warunkach hodowany jest najczęściej w pojemnikach ze względu na mroźne zimy. Od wiosny do jesieni możemy uprawiać go na tarasach lub balkonach, jednak zimą zabieramy je do pomieszczenia, zapewniając temperaturę w granicach 6-8 stopni celsjusza. Zapewniając mu odpowiednie warunki, będziemy mogli cieszyć się jego oszałamiającym wyglądem bardzo długo.

Jak przycinać i rozmnażać kufliki ?

Jest to krzew bardzo dobrze znoszący przycinanie. Poprawia to jego wygląd i ogólny pokrój. Cięcie wykonujemy zaraz po przekwitnięciu rośliny. Rozmnażać je można poprzez wysiew nasion, pamiętając jednak, że roślina rozpocznie kwitnienie dopiero po kilku latach. Prostszym i szybszym sposobem jest rozmnażanie poprzez sadzonki pozyskane po przycięciu rośliny. Możemy włożyć je do wody i poczekać na wytworzenie korzonków lub od razu włożyć do doniczki wypełnionej mieszanką torfu i piasku.

Idealna roślina na taras

Lato to czas odpoczynku i aby umilić go sobie relaksując się na tarasie, warto umieścić na nim tę roślinę. Dodaje śródziemnomorskiego charakteru każdemu wnętrzu. Tej egzotycznej rośliny doniczkowej pozazdrości nam każdy.