Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 17,00 zł - 70,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Wiśnia

Wiśnia

Wiśnie ozdobne, kwitnące (Prunus)

Z kilkudziesięciu gatunków przez wieki wyodrębniono wiele odmian wiśni ozdobnych oraz użytkowych. Warto zapoznać się z niektórymi z nich. Zwykle są to krótkowieczne (ok 30 lat), niewielkie drzewa uprawiane głównie ze względu na obfite, wręcz spektakularne, kwitnienie. Sporo z nich może dorosnąć do 10 m wysokości, a ich korona osiąga do 8 m szerokości, a karłowe wiśnie ozdobne prowadzi się w donicach na bonsai. W zależności od odmiany korona może być parasolowata, kolumnowa bądź kulista. Liście większości wiśni są eliptyczne, pojedyncze, połyskujące, mogą być zielone lub brązowoczerwone. Jesienią liście mogą zmieniać kolor. Ale największą ozdobą są kwiaty (pachnące bardziej lub mniej), które pojawiają się przed rozwojem liści. Mają kolor od białego, przez jasnoróżowy do ciemnoróżowego. Kwiaty wiśni zebrane są po kilka–kilkanaście w kwiatostany. Kwitnie corocznie obficie. U większości odmian kwiaty rozwijają się na przełomie kwietnia i maja, ale są odmiany kwitnące od wczesnej wiosny po jesień. Drzewo kwitnącej wiśni tworzy wrażenie delikatności i ulotności.

Aktywne filtry

Wiśnie piłkowane (Prunus serrulata) – zwane czasem wiśniami japońskimi, są najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi wiśniami uprawianymi w wielu krajach świata jako rośliny ozdobne. Wiśnia piłkowana kwitnie niezwykle obficie w kwietniu i maju. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Wydzielają słabą, delikatną woń. Są pełne, różowe, białoróżowe lub białe i zazwyczaj nie wytwarzają owoców. Odmiany owocujące wytwarzają owoce niejadalne dla ludzi. Zwykle są to małe drzewa (4 - 10 m), ale spotyka się formy dużo mniejsze dostosowane do hodowli w pojemnikach. Wiśnia piłkowana jest w Japonii symbolem narodowym. Hanami - święto kwitnącej wiśni, ściąga z całego świata turystów chcących obejrzeć kwitnące drzewa wiśni. Czas kwitnienia wiśni jest okazją dla Japończyków do spotkań rodzinnych i imprez na świeżym powietrzu. Wiśnia piłkowana potrzebuje słonecznego stanowiska i nie ma większych wymagań co do gleby, przez długi czas może rosnąć w dużej donicy, jest dość odporna na suszę. Nie jest całkiem wytrzymała na mróz, dlatego nie należy jej sadzić w rejonach Polski o silnych mrozach. Jest wrażliwa na zasolenie gleby. Rozmnaża się przez szczepienie, albo okulizację, na podkładce czereśni ptasiej. Nie lubi cięcia, jeżeli przycinanie jest konieczne, to rany po cięciu należy opryskać preparatem grzybobójczym, lub zasmarować maścią sadowniczą. Najczęściej spotykane odmiany wiśni piłkowanej:

  • Amanogawa – chyba najpopularniejsza odmiana o smukłej koronie. Osiąga wysokość 4-7m, przy średnicy korony do 2 m. Młode liście są brązowo-czerwone, potem zmieniają kolor na zielony. Jasnoróżowe kwiaty mają ok. 4 cm średnicy, są pełne a zakwitają w maju.
  • Kanzan – odmiana ozdobnej wiśni o karminowych, pełnych kwiatach o średnicy do 6 cm, zwisających na długich szypułkach. Kwitnie wiosną, bardzo obficie. Drzewo o koronie odwrotnie stożkowatej, wyrasta do 10 m, korona ma średnicę 5 – 8 m.
  • Royal Burgundy – mutacja odmiany Kanzan wyhodowana w USA o bordowych liściach.

Wiśnia wczesna (Prunus incisa) odmiana Kojou-no-mai - wolno rosnąca, kompaktowa wiśnia oferowana zwykle w dwóch formach: tradycyjnego krzewu o zaokrąglonym pokroju oraz w formie piennej i w postaci miniaturowego drzewka o kulistej lub jajowatej koronie. Roślina charakteryzuje się tworzeniem cienkich, gęsto ułożonych, zygzakowato powyginanych pędów, przyciągających uwagę w okresie bezlistnym. Rośnie powoli, dorasta do 2-3 m wysokości, naturalnie zagęszcza się, więc nie wymaga cięcia formującego. Kwiaty wiśni wczesnej są bardzo efektowne, białe z różowym zabarwieniem, dzwonkowate, zebrane po kilka razem, na długich szypułkach. Są pachnące i miododajne. Odmiana jest w pełni mrozoodporna.

Wiśnia pospolita (Prunus cerasus) - drzewo do 5 m wysokości. Często występuje z licznymi odrostami korzeniowymi. Tworzy luźną koronę, o cienkich zwisających lub wyprostowanych gałązkach. Uprawiana jest głównie jako drzewo owocowe. Występuje w bardzo licznych odmianach.

Wiśnia osobliwa (Prunus x eminens) - odmiana Umbraculifera - krzaczasta forma wiśni, oferowana zwykle w formie małego drzewka o regularnej, kulistej, bardzo gęstej koronie. Rośnie bardzo wolno.

Wiśnia gruczołkowata (Prunus glandulosa) - odmiana Alba Plena to niewielki krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się wolnym wzrostem, dość luźnym, ale regularnym pokrojem. Jego głównym atutem są kwiaty, które pojawiają się jeszcze przed wypuszczeniem liści na początku maja. W okresie bardzo obfitego kwitnienia cała roślina obsypana jest gęsto śnieżnobiałymi, pełnymi kwiatami. Krzew jest bardzo dekoracyjny i z daleka przykuwa uwagę, jest mało wymagający, w pełni mrozoodporny i łatwy w uprawie. Po kwitnieniu krzew należy przyciąć dość nisko by wytworzył dużą ilość nowych pędów, co wpłynie na jakość i intensywność kwitnienia w roku następnym. Idealny do małych ogrodów przydomowych.

Wiśnia kosmata (Prunus tomentosa) - miniaturowa obficie kwitnąca wiśnia o biało-różowych, pachnących kwiatach, zawiązuje ogromną ilość jadalnych owoców.

Wiśnia wonna, antypka (Prunus mahaleb) hodowana jest jako roślina ozdobna oraz jako podkładka pod szlachetne odmiany wiśni i czereśni, jest alternatywą dla żywopłotów z drzew i krzewów iglastych.

Wiśnia różowa (Prunus subhirtella) odmiany Pendula jest pięknym drzewem o płaczącej parasolowatej koronie, której długie proste gałęzie z czasem sięgają samej ziemi. Początkowo młode rośliny wytwarzają silnie rosnące pionowe pędy, które dopiero z czasem zaczynają się przewieszać.

Uprawa wiśni ozdobnych

Dla wiśni ozdobnej należy wybierać stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby, jednak najlepiej rośnie i kwitnie na glebach zasobnych, piaszczysto-gliniastych, wilgotnych, od obojętnych do silnie zasadowych. Większość odmian jest dość odporna jest na susze i mróz ale nie lubią zalewania i zasolenia. Zwykle nie potrzebują formowania, ale gdy już musimy przyciąć nasze drzewo to najlepiej wykonać to w ciepły, letni dzień, a powstałe rany zabezpieczamy preparatem grzybobójczym.

Choroby i szkodniki

Większość wiśni ozdobnych narażona jest na różnego rodzaju choroby bakteryjne i wirusowe. Drzewa mogą być atakowane przez grzyby, mszyce, przędziorki, owady minujące i gąsienice zjadające liście. Dlatego czasem warto podejść bliżej do naszych drzewek i przyjrzeć im się z bliska oraz w miarę potrzeb reagować na zagrożenia.

Chyba najbardziej dokuczliwą chorobą jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) która może w ciągu jednego sezonu zniszczyć całą roślinę.