Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 18,00 zł - 23,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Ognik

Ognik

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Krzew ozdobny, liściasty, dorastającym do 2–3 m wysokości. Ma długie zwisające gałęzie pokryte kolcami oraz owalne pół zimozielone liście. Ogniki szkarłatne kwitną w maju i czerwcu. Kwiaty ognika są drobne, białe, chętnie odwiedzane przez pszczoły. Najbardziej cenioną ozdobą krzewu są jaskrawe, kuliste, żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone owoce, skupione w baldachogronach. Owoce pozostają na krzewie na zimę i są chętnie zjadane przez ptaki.

Mało wymagająca roślina polecana na gęste żywopłoty, jednak w sprzyjających warunkach lepiej kwitnie i wiąże więcej owoców. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Stanowiska słoneczne sprzyjają zawiązywaniu owoców. Dobrze znosi suszę i dlatego jest polecany do sadzenia w miastach.

Dobrze też znosi przycinanie. Najlepszym terminem jest marzec ale w trakcie sezonu wegetacyjnego również możemy formować nasze krzewy. Okresowe susze w lecie nie odbijają się bardzo na zdrowotności roślin. Ognik szkarłatny wymaga dobrego nawodnienia przed zimą.

Aktywne filtry

Odmiany ognika szkarłatnego:

Orange Chamer – Krzew, o szerokim, wyprostowanym pokroju. Wysokość rośliny dochodzi do 250 cm. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrona. Owoce pomarańczowoczerwone.

Red Column – Dorasta do 200 cm wysokości. Posiada ciemnozielone liście. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrona. Kwitnie w maju. Owoce jaskrawo czerwone.

Soleil d’Or – To szeroki, wyprostowany, ciernisty krzew, osiągający 1,5 m wysokości, jasnożółte owoce, utrzymują się do zimy.

Teton - Ciernisty, wolno rosnący krzew,którego maksymalna wysokość wynosi 2 m. Owoce pomarańczowe.

Choć samą osnowę można jeść (w niewielkich ilościach) to jednak pestka zawiera sporo toksyn. Na szczęście owoce ognika nie są zbyt smaczne.

Gdy zdecydujemy się na żywopłot to pamiętajmy że ma spore roczne przyrosty i aby ładnie "stał" potrzebuje choć odrobinę podpory lub cięcia tak by główny pęd przyrastał na grubość. Rośliny posadzone co 50 cm będą się o siebie wspierać.

Nawożenie

Ognik nie jest szczególnie żarłoczny wystarczy podsypać go jeden raz na początku wegetacji nawozem wieloskładnikowym.

Najgroźniejsze choroby i szkodniki

Bardzo gęste krzewy mogą zapadać na choroby grzybowe które trudno jest leczyć dlatego poleca się usuwanie porażonych pędów. Do najgroźniejszych należą: zaraza ogniowa, parch ognika. Mniejsze szkody wywołuje szara pleśń i tu choć rośliny wyglądają niewyraźnie to po zastosowaniu oprysku szybko się zregenerują.

Do groźnych szkodników zaliczamy gąsienice zjadające liście, które choć powodują spore uszkodzenia to jednak występują okresowo i rośliny po ich ataku szybko odrastają. Najmniej pożądanym szkodnikiem są mszyce które otwierają drogę infekcjom grzybowym oraz mocno brudzą liście i owoce.

Właściwości lecznicze

Korzenie krzewu pomagają oczyszczaniu organizmu z toksyn. Działają przeciwbólowo, pomagają przy bólu zęba, bólach głowy, migrenie. Liście ognika są wykorzystywane do leczenia nieżytów jelitowo-żołądkowych. Napar z liści krzewu pomaga pozbyć się biegunek i wyciszyć podrażniony żołądek. Okładami z liści leczy się również rany, ropnie i krwotoki. Ognik wykorzystuje się do leczenia gorączki i zapalenia spojówek.

W Himalajach i w Chinach ognik wykorzystywany jest przy chorobach krążenia, pomaga na tachykardię, miażdżycę, nadciśnienie.