Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 19,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Pora owocowania

Pora owocowania

Orszelina

Orszelina

Orszelina olcholistna Clethra alnifolia

Orszelina jest krzewem, dorastającym do 3 m wysokości, w Polsce należy do rzadko spotykanych krzewów i osiąga mniejsze rozmiary. Pochodzi z Ameryki Północnej. Preferuje podłoża wilgotne i podmokłe. Wytwarza liczne wiechy słodko pachnących białych, różowawych lub żółtawych kwiatów. Orszelina ma zwykle ciemnozielone liście z ząbkowaną krawędzią, długości około 10 centymetrów. Jesienią przebarwiają się na jaskrawo żółty. Kwiatostany osiągają około 15-20cm długości, są bardzo pachnące i zebrane w podłużne, puszyste, grona przypominające kwiatostan kasztanowca (choć są węższe i bardziej zwarte). Barwa kwiatów zależy od odmiany i może być biała, kremowa lub różowa. Kwitnie bardzo długo bo od połowy lipca do października. Orszelina uwielbiana jest przez motyle.

Aktywne filtry

Orszelina zwyczajna Clethra alnifolia pielęgnacja

Dla orszeliny powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste. W miejscu zacienionym również będzie rosła, jednak kwitnienie będzie zdecydowanie słabsze. Wymaga gleb żyznych i przewiewnych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Młode okazy lepiej okrywać na zimę. Gdy zależy nam na ładnym i regularnym pokroju warto ją regularnie przycinać. Nie jest szczególnie wymagająca ale warto wzmacniać ją nawozem przeznaczonym do roślin kwaśnolubnych.

Orszelina - właściwości lecznicze

Wodne wyciągi (napar, odwar) z kory, korzenia i gałązek działają napotnie, przeciwgorączkowo, ściągająco i przeciwzapalnie. Napar z liści i kwiatów orszeliny działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Dłużej podawany łagodzi objawy reumatyzmu i alergii. Hamuje stany zapalne żołądka, jelit i wątroby.

Roślina pasuje do ogrodów naturalistycznych i leśnych. Ładnie prezentuje się posadzona w grupach oraz solo.