Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Rudbekia

Rudbekia

Rudbekia

Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie głównie w południowo- zachodniej części na wilgotnych łąkach, na raczej zacienionych skrajach drzew i w nielicznych lasach sosnowych. Odporne byliny zostały nazwane na cześć szwedzkiego naukowca Olofa Rudbecka. Na rynku dostępnych jest wiele wielkokwiatowych odmian tego gatunku, których kwiaty mają barwę od żółtej do czerwonobrązowej. Jeżówka rośnie jako wytrzymała bylina i w zależności od odmiany i miejsca osiąga wysokość od 80 do ponad 200 cm. Szybko tworzy stabilne kępy o średnicy od 60 do 90 centymetrów poprzez krótkie ostrogi. Ogromna wysokość i jasne kwiaty sprawiają, że Rudbeckia przyciąga wzrok i jest widoczna z daleka. Z wyprostowanych i rozgałęzionych łodyg wyrastają owalne do szeroko lancetowate liście z lekkim połyskiem. Alternatywne liście są częściowo szypułkowe, częściowo siedzące, brzeg gładki lub z grubsza ząbkowany.

Aktywne filtry

Rudbekia uprawa

Rudbekie najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu na przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze i zatrzymującej wilgoć glebie. Jeśli są zbyt suche, łatwo się przewracają i są mniej lub bardziej krótkotrwałe. Przycinanie po kwitnieniu może być przydatne, ale wiele rodzajów Rudbekii nadal wnosi charakterystyczne struktury do rabat bylin zimą i dlatego należy je przycinać tylko wiosną, zanim wyrosną nowe.

Gdzie posadzić Rudbekię?

Na rabaty i otwarte przestrzenie nadają się wszystkie gatunki Rudbekii. Jest popularna jako kwiat cięty. Jasnożółty kolor można łączyć z różnymi barwami. Szczególnie pięknie wygląda w kompozycji z innymi ciepłymi odcieniami, na przykład pomarańczowym lub czerwonym krwawnikiem . Idealnym partnerem są jednak wszelkiego rodzaju trawy , które razem tworzą piękne nasadzenia w stylu prerii. Rośliny o innych kształtach kwiatów, takie jak dziewanna lub liliowce , zapewniają jej dobry kontrast. Niższe odmiany Rudbekii najlepiej sadzić na pierwszym planie grządki, natomiast wyższe dzięki jasnożółtym kwiatom przyciągają uwagę nawet posadzone dalej.